قابلیت‌های جدید برنامه Photos در iOS 14

قابلیت‌های جدید برنامه Photos در iOS 14

در کنار پیشرفت‌های بزرگ و ظریفی که در iOS 14 و برنامه‌ی Camera صورت گرفته است، شرکت اپل همچنین اخبار جذابی از به روزرسانی های اخیر برنامه‌ی Photos در iOS 14 (یا همان برنامه‌ی گالری تصاویر شرکت اپل)، برای کاربران خود منتشر کرده است.

در نسخه‌های پیشین، بسیاری از کاربران اغلب در پیدا کردن عکس‌های خود دچار مشکل می‌شدند. همچنین نمی‌دانستند که دقیقا چه چیزی را در گوشی iPhone خود ذخیره دارند و چه چیزی در iClouD یا اینکه مثلا نسخه Resolution تصاویرشان کجاست. اکنون با بهبود برنامه Camera، بیشتر از همیشه و با آسودگی بیشتر عکس می‌توانید.

در حال حاضر عمده فعالیت شرکت اپل در iOS 14 بر خلاف iOS 13، بهبود و به روزرسانی ویژگیهای قبلی این برنام به جای افزودن ویژگی‌ها و امکانات جدید در برنامه‌ی فتوز(Photos) است. با این حال هنوز قابلیت‌های جدیدی نیز در برنامه‌ی فتوز دیده می‌شود که اشاره به آن‌ها خالی از لطف نیست. به روز رسانی که شرکت اپل به تازگی برای برنامه Photos در iOS 14 منتشر کرده است، به این برنامه جهت جستجو در بین تصاویر و پیدا کردن تصویر مورد نظر کاربران، سرعت بخشیده است.

همچنین برنامه فتوز، جهت بزرگنمایی تصاویر و افزودن زیرنویس (Caption)  گزینه‌ها و امکانات بیشتری را در اختیار  کاربران قرار داده است. علاوه براینها، شرکت اپل ابزارهای یادگیری ماشین خود را بهبود داده است به طوریکه این شرکت اذعان دارد که در نسخه جدید این برنامه، تصاویری که برای بخش خاطرات (Memories) گالری تصاویر شما و در بازه های زمانی مختلف انتخاب می‌شوند و به کاربران نمایش داده می شوند، بیش از همیشه مرتبط و با دقت هستند.

جستجوی تصاویر

یکی از ملموس ترین تغییراتی که در برنامه Photos در نسخه iOS 14 قابل مشاهده است، نحوه نمایش تصاویر شما است. این تغییرات به وجود آمده در برنامه Photos بسیار شبیه به ویژگی‌های Mac هستند و به کاربران احساس حرکتی نرم و روان، هنگام پیمایش و جابه جایی در یک گالری تصاویر را می‌دهند. بنابراین کشیدن تصاویر با دو انگشت (Pinch out) جهت بزرگنمایی آن، راحت تر است.

در نسخه‌های قبلی، اگر یک تصویر را با دو انگشت خود می‌کشیدید، آن تصاویر فقط به صورت مجزا بزرگ میشد و می‌توانستید آنرا مشاهده کنید. حالا در نسخه جدید کل آلبوم زوم (Zoom) می شود. به این معنا که وقتی به دنبال یک عکس خاص هستید می‌توانید از این امکان بزرگنمایی استفاده کنید.

این کار به اندازه کافی خوب انجام شده است و استفاده از آن همیشه در هنگام جستجو وسوسه انگیز است. اگرچه برای انجام سریعتر و کارآمدتر این کار، اپل ویژگی‌ مرتب سازی تصاویر را بهبود بخشیده است. بنابراین می‌توان کل آلبوم‌ها را بر اساس قدیمی ترین تصویر یا جدیدترین مرتب سازی کنید تا به دلخواه شما نشان داده شوند.

نحوه فیلتر کردن تصاویر در برنامه Photos در iOS 14

  • برنامه Photos را باز کنید
  • Albums را انتخاب کنید
  • آیکون بیضوی شکل (سه نقطه)را در بالا سمت راست را انتخاب کنید
  • Filter را انتخاب کنید

اکنون در نسخه جدید برنامه Photos می‌توانید انتخاب کنید که یا همه تصاویر و فیلم‌های شما نمایش داده شود، یا بخشی از آنها. به این صورت که می‌توانید از بین چهار گزینه موجود، فیلتر دلخواه خود را انتخاب کنید. این چهار فیلتر به شما این امکان را می‌دهد که یا تصاویر دلخواه (Favorites) یا مواردی را که ویرایش  کرده‌اید (Edited) را انتخاب کرده و نشان دهید. همچنین می‌توانید بگویید که می‌خواهید فقط عکس‌ها (Photos) یا فقط فیلم‌های (Videos) شما نمایش داده شوند.

حتی می‌توانید از هرچهار فیلتر موجود به صورت همزمان استفاده کنید، یعنی می‌توانید به برنامه فتوز بگویید که تمام عکسها یا فیلم‌هایی را که ویرایش کرده‌اید و بعنوان تصاویر مورد علاقه انتخاب شده‌اند، به شما نشان داده شوند.

قابلیت‌های جدید برنامه Photos در iOS 14

مشاهده‌ی تصاویر در برنامه فتوز

همان نماد بیضوی شکل (سه نقطه) که برای فیلتر کردن گالری تصاویر خود از آن استفاده می‌کنید، گزینه‌های بزرگنمایی(Zoom in) یا کوچکنمایی(Zoom out) کل آلبوم را نیز برای شما به همراه دارد. همچنین این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که عکس ها را با نسبت ابعاد اصلی(Aspect Ratio Grid) آنها نیز نشان دهید.       

بنابراین به جای مدل مربعی (Square Photo Grid) که در آن تصاویر به صورت هم اندازه و متناسب با یکدیگر نمایش داده می‌شوند، می‌توانید گزینه Aspect Ratio Grid را انتخاب کنید و عکس‌ها و ویدیوها در نسبت‌های واقعی‌تر و برابر با نسبت اصلی به نمایش در می‌آیند، به این صورت که عکس‌های پرتره (portrait) بلندتر از منظره (landscape) نمایش داده می‌شوند.

چه این نمای مربع شکل را ترجیح دهید و چه Aspect Ratio Grid را انتخاب کنید ، با این منوی بیضی می‌توانید عکس‌ها را بزرگنمایی یا کوچکنمایی کنید. با یک ضربه می‌توانید سه تصویر در هر ردیف در نمای مربع یا فقط یک عکس در هر ردیف مشاهده کنید. هنگامی که برای مشاهده کامل یک تصویر ضربه می‌زنید، برنامه Photos در iOS 14 بیشتر از قبل به شما امکان بزرگنمایی می‌دهد.

ساختن Memory از تصاویر و فیلم های شما در برنامه Photos

اپل ادعا می‌کند که ویژگی‌های یادگیری ماشینی Photos در iOS 14 این قابلیت را دارد که اکنون عکس‌ها و فیلم‌های مرتبط‌ تری را در Memories(مموری) مشاهده کنید. صحت این ادعا را چیزی است که همه ما مطمئناً طی ماه‌های آینده خواهیم فهمید، اما علاوه بر این پیشرفت تدریجی محسوس، ویژگی های جدید و خاصی نیز وجود دارد.

اکنون ویدئوهایی که توسط Memories در برنامه فتوز ساخته می‌شود، با تنوع موسیقی بیشتری نیز همراه است. این آهنگ‌ها به طور خودکار انتخاب می‌شوند و متناسب با طول نمایش اسلایدی مموری هستند.

ویرایش تصاویر و فیلم ها در Photos

روند ویرایش یک تصویر در برنامه‌ی Photos در iOS 14 تغییر نکرده است، اما اپل در آنچه که هنگام انجام ویرایش تصاویر می‌بینید، بهبودهایی داده است. به عنوان مثال، وقتی فیلتر را به یک فیلم اضافه می‌کنید، هنوز نوار پیشرفت (progress bar) را مشاهده می‌کنید، اما اکنون کمتر مزاحم است. همچنین یک زیرنویس ” Preparing Video” در پایین سمت چپ مشاهده خواهد کرد.

قابلیت‌های جدید برنامه Photos در iOS 14

اکنون در iOS 14 و برنامه Photos می‌توانید زیرنویس‌ها را خودتان به تصاویر اضافه کنید. علاوه بر این، این زیرنویس ها به درستی در دستگاه های شما همگام سازی می‌شوند و همچنین می‌توانید هنگام جستجوی تصویر از آنها استفاده کنید.

منبع

توصیه می‌کنم مقاله آموزشی ویژگی تصویر در تصویر (picture in picture) اپل تی وی در tvOS 14 مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *