نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

اپل در iOS 14 امکانات جدیدی را به کنترل سنتر (Control Center) اضافه کرده است و همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا این ویژگی‌ها و امکانات را متناسب با خود شخصی سازی کنید.
در مقاله نحوه استفاده از امکانات جدید برنامه مسج اپل، در مورد جذابیت های جدید این برنامه صحبت کردیم. ممکن است در ویژگی‌های جدیدی که در iOS 14 به کاربران عرضه شده است، Widgetهای جدید بیشتر از هرچیزی مورد توجه کاربران قرار گیرند، اما اپل از سایر ویژگی‌ها مانند Control Center نیز غافل نشده است. هنوز با کشیدن انگشت از بالا سمت راست صفحه گوشی آیفون یا آیپد خود می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. با این حال شرکت اپل به Control Center امکانات جدیدی نیز اضافه کرده است که هم اکنون در iOS 14 قابل دسترسی و حتی تغییر است.


نحوه استفاده از دستگاه‌های HomeKit در Control Center

اگر از دستگاههای HomeKit استفاده می‌کنید، بلافاصله تفاوتی در مرکز کنترل (Control Center) iOS 14 مشاهده خواهید کرد، زیرا اکنون مجموعه‌ای از امکانات و ویژگی‌های مرتبط با این دستگاه‌ها در iOS 14 گنجانده شده است. برای فعال و غیرفعال کردن چراغ های HomeKit کافی است بر روی دکمه‌ی تعبیه شده ضربه بزنید.
تعداد کنترل‌های صفحه خانگی که مشاهده می‌کنید به تنظیمات شما بستگی دارد ، اما حداکثر یک دکمه بزرگ Home Favorites و شش دکمه کوچک طراحی شده است که هر کدام مستقیماً یک دستگاه را کنترل می کند.
با این حال اگر تمایل ندارید برخی از این آیکون ها در Control Center شما نمایان باشد و یا برخی از آنها برای شما کمتر جنبه کاربردی دارد، نگران نباشید زیرا قسمت عمده ای از امکانات Control Center قابل تنظیم است، و برای انجام این تنظیمات باید از برنامه Home در گوشی آیفون خود استفاده کنید.


نحوه انتخاب دستگاه های خانگی در Control Center

۱) برنامه Home را باز کنید
۲) بر روی آیکون Home در قسمت بالا سمت چپ ضربه بزنید و اتاق (Room) مورد نظر خود را انتخاب کنید.
۳) از لیست لوازم جانبی آن اتاق، یکی را که می‌خواهید با انگشت خود ضربه زده و نگه دارید
۴) روی آیکون چرخ دنده در پایین سمت راست ضربه بزنید
۵) Include in Favorites را فعال کنید
۶) دکمه ی × را انتخاب کنید

نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14
مراحل بالا برای افزودن دستگاه مورد نظرتان به لیست Favorites شما بود که برای هر دستگاه باید به صورت جداگانه انجام شود. با این حال یک روش نسبتا سریع تر نیز برای انجام این تنظیمات وجود دارد به این صورت که:
۱) بخش Control Center را باز کنید
۲) آیکون Home Favorites را انتخاب کنید
۳) آیکون بزرگ Home در بالا سمت راست را انتخاب کنید
با اینکار شما به راحتی وارد برنامه Home می شوید و می توانید تنظمیات مورد نظر خود انجام دهید.
اما نکته قابل توجه این است که در برنامه Favorites شما می‌توانید لیستی نامحدود از برنامه ها و تنظمیات مورد علاقه خود داشته باشید و این در حالی است که برای استفاده از این امکان در Control Center با محدودیت هایی مواجه هستیم.

نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

همچنین کنترل HomeKit لیست انتخاب‌های و به انتهای لیست منتقل می‌کند و شما راهی برای برگرداندن آن ندارید به جز اینکه HomeKit را حذف کنید.

نحوه حذف HomeKit از Control Center

۱) به Settings بروید
۲) Control Center را انتخاب کنید
۳) Show Home Controls را غیر فعال کنید
به نظر می‌رسد برای اینکه بخواهید فضای کمتری در Control Center اشغال شود این امکان وجود ندارد که بتوانید تعداد HomeKitها را کنترل کنید. با این حال، می توانید از همان امکانی که در iOS 13 وجود داشت استفاده کنید یعنی افزودن Home به عنوان یک آیکون واحد در Control Center. با اینکه این کار نسبتا راحت نیست اما نحوه انجام آن دقیقاً مشابه نحوه شخصی سازی هر یک از گزینه های Control Center به غیر از HomeKit است.

نحوه شخصی سازی Control Center

۱) به Settings بروید
۲) Control Center را انتخاب کنید
۳) Included Controls را انتخاب کنید
۴) برای حذف هرکدام از کنترل‌های(Control) مورد نظرتان ، روی علامت منفی قرمز کنار آن ضربه بزنید
۵) می توانید ترتیب این کنترل‌ها را نیز ویرایش کنید
۶) More Controls را انتخاب کنید
۷) روی علامت سبز رنگ + در کنار هر کنترلی که می خواهید ضربه بزنید تا آن را به مجموعه خود اضافه کنید

نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

محدودیت های شخصی سازی Control Center

همانطور که نمی‌توانید کنترل‌های مورد علاقه خود را در HomeKit شخصی سازی کنید و صرفا فقط می‌توانید آن‌ها را فعال یا غیر فعال کنید، کنترل هایی در بخش Control Center وجود دارد که اپل اجازه ویرایش آنها را نمی دهد و وجود آنها را لازم و ضروری می‌داند. این کنترل ها در هفت مجموعه تنظیم شده‌اند که به صورت تقریبی نیمی از فضای Control Center را اشغال می‌کنند.

این هفت کنترل که در بالا سمت چپ بخش Control Center شامل:
• وای فای (Wi-Fi)
• بلوتوث(Bluetooth)
• داده های تلفن همراه (Cell Data)یا حالت پرواز (Airplane Mode)
• کنترل موسیقی (music control)
• قابلیت چرخش صفحه (orientation one)
• مزاحم نشوید (Do Not Disturb)
• یک نوار برای تغییر میزان صدا و روشنایی

همه‌ی این کنترل ها دارای امکاناتی هستند که در جای خود می‌توانند باشند. با این حال چه بخواهید چه نخواهید نمی‌توانید مکان این کنترل‌ها را تغییر دهید. پس از توضیح در مورد ویژگی‌ها محدودیت‌های این هفت کنترل کلیدی و هم چنین کنترل‌های HomeKit، از این جا به بعد همه چیز به خود شما بستگی دارد و می‌توانید مرتباً به کنترل های خود اضافه کرده، حذف کرده یا آن‌ها را مرتب کنید. اما در عمل متوجه خواهید شد که راحت ترین حالت این است که کنترل های خود را در Control Center به گونه ای تنظیم کنید که وقتی صفحه Control Center را باز کنید همه‌ی کنترل های مورد نیاز روی یک صفحه قرار بگیرند. با این حال، می‌توانید کنترل‌های بیشتری اضافه کنید و در صورت نیاز به صفحه Control Center را به سمت پایین پیمایش کنید.

تنظیمات اضافی در Control Center

اگرچه این موارد در iOS 14 تغییری نکرده‌اند، اما اگر اولین بار است که می‌خواهید بدانید Control Center چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد، باید برای چند ثانیه دست خود روی هر یک از کنترل‌های مورد نظر خود فشار دهید. در هر مورد، انجام این کار گزینه و امکانات بیشتری را به شما نشان می دهد.
به عنوان مثال ، با ضربه زدن روی کنترل Wi-Fi ، حالت هواپیما و غیره ، دو کنترل دیگر دریافت می‌کنید. این کار به همان سرعت نیست که می‌توانید مستقیماً روی یکی کنترل ضربه بزنید و کمی زمان بر است، اما از این طریق دو امکان AirDrop و Hotspot نیز در اختیار شماست.
یا مثلا وقتی آیکون کنترلی ” Do Not Disturb” را فشار می‌دهید، این گزینه ها را می‌توانید انتخاب کنید که فقط به طور موقت این ویژگی فعال شود مثلاً برای ۱ ساعت، یا تا عصر این ویژگی فعال شود (Until this evening) و یا تا وقتی که این مکان را ترک نکرده‌ام (Until I Leave this Location). همچنین اگر رویدادی در تقویم خود داشته باشید می‌توانید با این کنترل اتمام آن رویداد را فعال کنید.

نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

همانطور که در این آموزش فروشگاه تکسنولی به آن پرداخته شد، اپل در iOS 14 بهبودهایی را در مرکز کنترل ایجاد کرده است و خبر خوب دیگر برای کاربران گوشی‌های آیفون این است که امکانات جدیدی در نسخه بعدی یعنی سیستم عامل iOS 14.2 در بخش Control Center مانند دکمه شناسایی موسیقی تحت عنوان Shazam اضافه می‌شود. که در قسمت‌های بعدی آموزش‌های وبلاگ فروشگاه تکسنولی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

توصیه می‌کنیم مطلب  چگونه Home Screen آیفون خود را در iOS 14 به صورت دلخواه شخصی سازی کنیم را هم مطالعه کنید. 

منبع

4 نظر در مورد “نحوه استفاده از امکانات جدید Control Center در iOS 14

  1. اشتراک ها: ویژگی تصویر در تصویر (picture in picture) اپل تی وی در tvOS 14 | Texnoli

  2. اشتراک ها: Apple HomePod Mini | قیمت و مشخصات هوم پاد مینی | Texnoli

  3. Zeynab میگوید:

    سلام ،ببخشید چطور هات اسپات رو از دسترس دیگران خارج کنم ،وقتی کرکره را پایین میکشیم با وجود قفل صفحه امکان روشن کردن هات اسپات وجود داره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.