نحوه‌ی استفاده از قابلیت ترجمه‌ی مرورگر Safari در سیستم عامل macOS 11 Big Sur

نحوه‌ی استفاده از قابلیت ترجمه‌ی مرورگر Safari در سیستم عامل macOS 11 Big Sur

ویژگی ترجمه‌ی مرورگر سافاری محدودیت‌هایی دارد و همیشه کارساز نیست، با این حال ویژگی جدید ترجمه‌ی وب سایت‌ها که در مرورگر Safari و در سیستم عامل macOS 11 Big Sur وجود دارد، بسیار عالی است و تجربه‌ی شگفت انگیزی را برای کاربران به وجود می‌آورد. در این ولاگ قصد داریم به نحوه استفاده از این ویژگی بپردازیم.

حتما هریک از شما قبلاً مجبور شده‌اید وب سایتی را بخوانید که به زبانی که شما نمی‌دانید نوشته شده است و بدون شک با Google Translate آشنایی دارید و برای رفع این مشکل از آن استفاده کرده‌اید.

اکنون با استفاده از مرورگر سافاری و سیستم عامل macOS 11 Big Sur به جای کپی کردن و چسباندن چند پاراگراف برای مشاهده‌ی ترجمه، می‌توانید به صورت مستقیم به سایت مورد نظر خود مراجعه کنید و به Safari اجازه دهید که همه‌ی محتوای آن را برای شما ترجمه کند.

این قابلیت بسیار مفید و سریعتر از ابزارهای دیگر است و به نوبه ی خود یک تحول شگفت آور به حساب می‌آید. اکنون به جای اینکه پاراگراف‌های یک سایت را به زبانی که با آن آشنایی ندارد مطالعه کنید، یا آن بخشی که مورد نیاز شما است را ترجمه کنید، می توانید با استفاده از مرورگر سافاری تمام سایت را ترجمه کرده و بدون هیچ دغدغه‌ای مطالب سایت مورد نظر خود را بخوانید.

چگونه از ویژگی ترجمه ی مرورگر سافاری استفاده کنیم؟

  • به سایت مورد نظر خود با استفاده از مرورگر سافاری مراجعه کنید.
  • اگر سایت مورد نظر شما از معدود زبان‌هایی که سافاری می‌تواند ترجمه کند باشد، پیغام ” Translation Available” را به جای آدرس سایت مورد نظر شما به صورت مختصر مشاهده می‌کنید.
  • سپس یک آیکون ترجمه در انتهای سمت راست آدرس سایت شما ظاهر می‌شود.
  • بر روی آیکون ترجمه کلیک کنید.
  • گزینه Translate to English را انتخاب کنید.
  • حال می‌توانید سایت مورد نظر خود را به زبان دلخواه خود بخوانید.

پس از کلیک روی آیکون Translate to English، مطمئناً باید چند لحظه دیگر صبر کنید. هرچند گاهی اوقات هیچ تفاوتی نمی‌بینید و محتوای سایت مورد نظر شما ترجمه نمی‌شود و یک اخطار کوچک نشان داده می‌شود که ترجمه ناموفق است.

پیغام “Unable to connect to translation” به عنوان یک خط در بالای وب سایت ظاهر می‌شود. این مسئله به خاطر مشکل اتصال به اینترنت است زیرا Safari سعی دارد صفحه وب سایت را به سرورهای ترجمه خود ارسال کند. با این وجود روی X کلیک کنید تا پیام خطا را رد کنید و مجددا پس از رفع مشکل برای ترجمه سایت خود اقدام کنید. ترجمه‌ی وب سایت‌ها با استفاده از مرورگر سافاری خیلی سریع انجام می شود بدون اینکه حتی متوجه شوید و این ترجمه صرفا یک ترجمه ی کلمه به کلمه نیست بلکه یک ترجمه روان و هوشمندانه با توجه به تمام محتوای سایت است و از قابلیت‌های یادگیری ماشین استفاده می‌شود.

محدودیت‌های ترجمه

بزرگترین محدودیت ترجمه در مرورگر سافاری این است که، Safari فقط می‌تواند به هفت زبان ترجمه کند که این زبان‌ها انگلیسی، اسپانیایی، چینی، فرانسوی، آلمانی، روسی و پرتغالی هستند.

اپل می‌گوید اگر با استفاده از مرورگر Safari  صفحه‌ای را ترجمه کرده‌اید و سپس به صفحه دیگری در همان سایت رفته‌اید، آن صفحه نیز ترجمه می‌شود. در واقع  سافاری تا زمانی که به سایت دیگری مراجعه نکنید به ترجمه تمام صفحات سایتی که در آن قرار دارید می‌پردازد و حتی اگر از یک سایت به سایت جدید که به زبان دیگری است مراجعه کنید آن را نیز ترجمه می کند. به عنوان مثال اگر یک سایت فرانسوی را خوانده اید و سپس به سایت دیگری رفته اید، سایت جدید نیز باید ترجمه شود.

چگونه سایت‌ها را به زبان اصلی خود بازگردانیم؟

  • در یک وب سایت ترجمه شده، روی آیکون ترجمه در سمت راست انتهای نوار آدرس کلیک کنید.
  • گزینه‌ی View Original را انتخاب کنید.

این تمام کاری است که شما باید انجام دهید. یک گزینه دیگر در زیر آن آیکون ترجمه وجود دارد و آن Preferred Languages… است، که شما را به تنظیمات سیستم می‌کشاند. در آنجا می‌توانید زبان موردنظر خود را اضافه یا انتخاب کنید.

منبع

همچنین توصیه می‌کنم مقاله‌ی جذاب پنجره پیش نمایش تب‌های مرورگر Safari در سیستم عامل macOs 11 Big Sur را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *