مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

اپل واچ سری ۶ (Apple Watch 6) با ویژگی جدید تعیین سطح اکسیژن خون در کنار اپل‌ واچ‌ اس ایی (Apple Watch SE) به کاربران و علاقه مندان این دسته از محصولات شرکت اپل معرفی شد. اما آیا واقعا ویژگی‌های اضافه شده در اپل واچ سری ۶ و SE به اندازه‌ای وسوسه کننده هست که کاربران را متقاعد کند، اپل واچ سری ۶ و SE را به  اپل‌ واچ‌های سری ۵ (Apple Watch 5) ترجیح دهند؟ در این مقاله به  مقایسه اپل‌ واچ‌های سری ۵ و ۶ وSE با یکدیگر، بر اساس ویژگی‌های کمی و کیفی ارائه شده برای هریک، می‌پردازیم.

بخشی از به روز رسانی‌های سالانه خط تولید شرکت اپل، متعلق به محصولات Apple Watch این شرکت است. امسال شرکت اپل از اپل واچ‌های سری ششم خود به عنوان با کیفیت ترین و بهترین محصول در بین اپل واچ‌های خود رونمایی کرد. از مهم ترین تغییراتی که در اپل واچ‌های نسل شش شرکت اپل ارائه شده، اضافه شدن حسگر تعیین سطح اکسیژن خون است که برای برخی از کاربران جذاب و مفید خوهد بود.

با این حال، ممکن است ویژگی‌ها و به روز رسانی‌های اضافه شده در اپل واچ سری ۶، لزوماً برای دارندگان اپل‌ واچ‌های سری ۵ متقاعد کننده نباشد که بخواهند اپل‌ واچ خود را با اپل واچ سری ۶ تعویض کنند. علاوه بر این، اپل‌ واچ‌های SE که در سال جاری به کاربران معرفی شده، به عنوان گزینه‌ی دیگری پیش روی کاربران و علاقه مندان این محصولات قرار دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر برای اولین بار می‌خواهید اپل واچ بخرید یا اگر می‌خواهید اپل‌ واچ خود را با اپل‌ واچ‌های نسل جدید تعویض کنید، ارزیابی و مقایسه‌ای که در این مقاله برای اپل‌ واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE انجام شده است را مطالعه کنید.

مقایسه مشخصات اپل واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

  اپل واچ سری ۶ اپل واچ SE اپل واچ سری ۵
قمیت حدودی ۳۹۹ دلار ۲۷۹ دلار ۳۹۹ دلار
اندازه ۴۰mm, 44mm ۴۰mm, 44mm ۴۰mm, 44mm
نمایشگر Retina(همیشه روشن) Retina Retina
LTPO OLED (همیشه روشن)
جنس قاب آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم آلومینیوم آلومینیوم، سرامیک، فولاد زد زنگ، تیتانیوم
پردازنده S6 S5 S5
سنسور قلب سنسور اکسیژن خون با ECG نسل دوم حسگر نوری قلب نسل دوم حسگر نوری قلب همراه با ECG
ضدآب ۵۰ متر ۵۰ متر ۵۰ متر
ماندگاری شارژ باتری تا ۱۸ ساعت تا ۱۸ ساعت
شارژ مجدد Wireless Wireless Wireless
قابلیت اتصال Wi-Fi,
Bluetooth 5.0
Wi-Fi,
Bluetooth 5.0
۸۰۲.۱۱n 2.4GHz,
Bluetooth 5.0
سنسورهای دیگر GPS
Compass
Barometric altimeter
Accelerometer
Gyroscope
Ambient light
GPS
Compass
Barometric altimeter
Accelerometer
Gyroscope
Ambient light
GPS/GNSS,
Compass
Barometric altimeter,
Accelerometer,
Gyroscope,
Ambient light

مقایسه اندازه قاب (Case) اپل‌‌ واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

از زمان معرفی اپل‌ واچ‌های سری ۴ (Apple Watch 4)، شرکت اپل محصولات اپل‌ واچ‌های خود را در دو سایز ۴۴ و ۴۰ میلی متری به کاربران و علاقه مندان این دسته از مصولات معرفی کرده است.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

اندازه اپل‌ واچ‌های سری ۵ در مدل کوچکتر ۴۰ در ۳۴ میلی متر و برای نسخه بزرگتر ۴۴ میلی متر در ۳۸ میلی متر است. ضخامت هر دو ۱۰.۷۴ میلی متر است. شرکت اپل، اپل‌ واچ‌های سری ۶ و SE را در دو اندازه ۴۰ و ۴۴ میلی متر به کاربران خود عرضه کرده است. همچنین ضخامت اپل‌ واچ‌های جدید با توجه به اضافه شدن سنسور جدید اندکی افزایش داشته است.

مقایسه جنس و وزن اپل‌ واچ‌ سری ۵ و ۶ و SE

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باعث افزایش وزن در اپل‌ واچ‌ها می‌شود، جنس مواد سازنده آنهاست. از آنجا که اپل‌ واچ‌ها از جنس‌ها و اندازه‌های گوناگون ساخته شده‌اند، کاربران به راحتی می‌توانند محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

اپل‌ واچ‌های سری ۵ برای مدل GPS + Cellular در چهار جنس آلومینیوم، سرامیک، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم ارائه شده است. مدل  GPS فقط از جنس آلومینیوم ساخته شده است که با وزن ۳۰.۸ گرم برای مدل ۴۰ میلی متر و ۳۶.۵ گرم برای مدل ۴۴ میلی متری، به عنوان سبک ترین محصول در این بین چهار ماده است.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

اگرچه اپل اطلاعاتی در مورد وزن هر یک از مدل‌های اپل‌ واچ‌های سری ۶ ارائه نکرده است، اما تأیید کرده است که اپل واچ سری ۶ در سه ماده آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم در سال جای تولید خواهد شد، در حالی که مدل سرامیکی امسال به فروش نمی‌رسد. با توجه به سبک و اندازه‌های مشابه‌ اپل‌ واچ‌های سری ۶ با اپل‌ واچ‌های سری ۵، می‌توان همان وزن مشابه اپل‌ واچ‌های سری ۵ را برای اپل‌ واچ‌های سری ۶ پیش بینی کرد. اپل‌ واچ‌های SE هم در حال حاضر با جنس آلومینیوم ارائه می شود. با این حال تفاوت وزنی بین این مدل‌ها بسیار ناچیز است به طوری که برای اکثر قریب به اتفاق کاربران، این مسئله چندان اهمیتی ندارد.

مقایسه نمایشگر(ِDisplay) اپل‌ واچ‌ سری ۵ و ۶ و SE

در حرکت از  اپل‌ واچ‌های سری ۴ به اپل‌ واچ‌های سری ۵، از پیشرفت قابل توجه اپل‌ واچ‌های سری ۵ می‌توان به طراحی یک نمایشگر جدید اشاره کرد. با اینکه به ظاهر نمایشگر مورد استفاده در اپل‌ واچ‌های سری ۵ همان نمایشگر مورد استفاده در اپل‌ واچ‌های سری ۴ است یعنی نمایشگر پلی سیلیکون و اکسید  LPTO با درجه حرارت پایین OLED Retina، رزولوشن ۳۲۴ در ۳۹۴ یا ۳۶۸ در ۴۴۸، پشتیبانی از Force Touch و روشنایی ۱۰۰۰ نیت، اما تغییر مهمی در نحوه ی کار این نمایشگرها در اپل‌ واچ‌های سری ۵ ایجاد شده است.

با تغییر در معماری پیکسل، اپل توانست میزان Refresh نمایشگر را از ۶۰ هرتز به پایین تر از ۱ هرتز کاهش دهد. همچنین این نمایشگر با یک درایور کم مصرف، به روز رسانی مدیریت انرژی و سنسور نور محیط بهتر، ترکیب شده است و صفحه نمایش می‌تواند همیشه روشن باشد، به جای اینکه کاربر برای روشن کردن آن بخواهد اقدامی بکند.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

از آنجایی کهاپل واچ سری ۶ اپل واچ سری ۶ از همان نمایشگر سری ۵ استفاده می‌کند، بنابریان تغییر موثری در نمایشگر اپل واچ سری ۶ رخ نداده است. با این وجود تغییر جزئی آن این است که صفحه مانیتور همیشه روشن در هنگامیکه کاربر به فضای باز می‌رود و مچ دست آن پایین است تا ۲.۵ برابر روشن تر است. اپل‌ واچ‌های سری SE صفحه نمایش همیشه روشن ندارد و کاربران برای روشن کردن نمایشگر مجبورند مچ خود را بالا ببرند.

مقایسه توان پردازشی (Processing) اپل‌ واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

برای اپل‌ واچ‌های سری ۵، اپل از پردازنده دو هسته‌ای(S5) 64 بیتی استفاده کرد که عملکرد بهتری نسبت به پردازنده S4 در اپل‌ واچ‌های سری چهارم داشت. اپل‌واچ SE نیز از تراشه S5 استفاده می‌کند که از نظر عملکرد تقریباً مشابه اپل‌ واچ‌های سری ۵ است.

اپل‌ واچ‌ ۶ از S6 (System-in-Package) استفاده می‌کند که تا ۲۰٪ سریعتر از S5 کار می‌کند.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

اپل ادعا می‌کند که برنامه‌ها ۲۰ درصد سریعتر از قبل اجرا می‌شوند. اپل‌ واچ‌ سری ۶ دارای تراشه پهنای باند فوق العاده U1 است. این اولین اپل‌ واچ است که دارای این نوع تراشه است.

مقایسه فضای ذخیره سازی در اپل‌ واچ‌ سری ۵ و ۶ و SE

اپل‌ واچ‌های سری ۵ از ۱۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی در سری ۴، به ۳۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی ارتقا یافت. این بدان معناست که کاربران در اپل‌ واچ‌های سری ۵ می‌توانند آهنگ‌ها و پادکست‌های بیشتری را همراه خود داشته باشند، بدون اینکه نیاز باشد گوشی آیفون خود را همراه داشته ببرند.

ظرفیت ذخیره سازی همچنین برای کسانی که از WatchOS App Store استفاده می‌کردند مفید بود، زیرا برنامه‌ها به طور فعال در Apple Watch نصب می‌شدند، به جای اینکه کاربران مجبور باشند پردازش اصلی را در گوشی آیفون خود انجام دهند و صرفا نوتیفیکیشن برنامه‌ها را در اپل‌ واچ‌های خود دریافت کنند.اپل واچ سری ۶ اپل واچ سری ۶ دارای ۳۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی است با این حال هنوز مشخص نیست که اپل‌ واچ‌های سری SE چه میزان فضای ذخیره سازی دارد.

مقایسه حسگرهای مراقب‌های بهداشتی (Healthcare) در اپل‌ واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

اپل‌ واچ‌های سری ۵ از همان سنسور نسل دوم نوری قلب (optical heart) همانطور که در پشت اپل‌ واچ‌های سری ۴ وجود دارد، استفاده می‌کند و همچنین توانایی نظارت بر نبض را دارد. در اپل‌ واچ‌ ۶ ، اپل تلاش کرده است تا امکانت جدیدی را برای مراقب‌های مربوط به سلامتی کاربران فراهم کنید که از مهم ترین آنها می‌توان به سنسور تعیین سطح اکسیژن خون اشاره کرد. دانستن این آمار برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی و بیماری‌های قلبی هستند مانند آسم یا بیماری مزمن ریوی، بسیار مفید است.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

این سنسور در پشت اپل واچ‌ ۶ برای تعیین سطح اکسیژن خون، از ترکیب نور قرمز، سبز و مادون قرمز روی پوست استفاده می‌کند. برنامه مرتبط با این سنسور قادر است آزمایش را در ۱۵ ثانیه، یعنی نیمی از زمان انجام آزمایش ECG، انجام دهد. اپل واچ‌های SE، ویژگی کنترل ECG یا اکسیژن خون را ارائه نمی‌دهد، اما همچنان قادر به ضبط ضربان نبض و حرکات عمومی است.

مقایسه باتری اپل واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

اپل واچ‌های سری ۵ با ماندگاری ۱۸ ساعته‌ی باتری پس از هر بار شارژ کردن، امکانی شبیه اپل واچ‌های سری ۴ را ارائه می‌دهد. این مسئله بیشتر به دلیل مدیریت و صرفه جویی در توان مصرفی است.

مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

اپل واچ ‌۶ با وجود ارائه صفحه نمایش روشن تر و همییشه روشن، عمر باتری یکسانی را همانند اپل واچ‌های سری ۴ و ۵ ارائه می‌دهد. مشخص نیست که این امر به دلیل داشتن باتری بزرگتر، صرفه جویی در مصرف انرژی یا تغییر هر دو عنصر است. اپل جزئیات مربوط به قابلیت‌های انرژی در اپل واچ‌های سری SE را بیان نکرده است، اما احتمالاً شبیه اپل واچ‌های سری ۶ خواهد بود.

برای شارژ مجدد برای همه‌ی مدل‌ها همچنان از جعبه شارژ بی سیم اپل استفاده می‌شود و باعث می‌شود اپل واچ سری ۶ با تمام پایه‌های شارژ و لوازم جانبی قبلی که برای اپل واچ‌های سری‌های قدیمی تر موجود است، سازگار باشد.

ویژگی‌های دیگر اپل واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

لیست طولانی دیگری از ویژگی‌ها و مشخصات وجود دارد که در اپل واچ‌های  سری ۶ موجود است. از مهم ترین این ویژگی‌ می‌توان به مقاومت در برابر آب تا عمق ۵۰ متر، قطب نما و حسگرهای دیگر که برای نظارت بر حرکات و جزئیات اضافی مفید است، اشاره کرد. سنسور ارتفاع سنج در اپل واچ‌های سری ۶ به روز شده است، بنابراین اکنون ارتفاع شما را در هر لحظه نمایش می‌دهد که این امکان برای افرادی که به پیاده روی و کوهنوردی علاقه دارند بسیار مفید است. اپل واچ‌های سری ۶ بسیار سریع تر از سری‌های قبلی شارژ می شود و این زمان کمتر از ۱.۵ ساعت است.

مقایسه قیمت اپل واچ‌های سری ۵ و ۶ و SE

اپل واچ‌های سری ۵ با جنس آلومینیومی، اندازه ۴۰ میلی متری و با یک بند ساعت ورزشی، با قیمت  ۳۹۹ دلار در ابتدا به کاربران عرضه شد. تغییر آن به مدل ۴۴ میلی متری قیمت را به ۴۲۹ دلار افزایش داد. همچنین با افزودن قابلیت اتصال به  گوشی آیفون، قیمت این محصول ۱۰۰ دلار افزایش مییابد.

خرید اپل واچ سری ۵ با بهترین قیمت

برای اپل واچ‌های سری ۶، مدل آلومینیومی نسخه ۴۰ میلی متری ۳۹۹ دلار، مدل ۴۴ میلی متری با حلقه Sport 429 دلار به کاربران عرضه می‌شود. همچنین امکان استفاده از تلفن تا ۱۰۰ دلار قیمت را افزایش می‌دهد. یک قاب ۴۴ میلی متری تیتانیومی Space Black و یک دستبند Space Black Link قیمت حدودی ۱۲۴۹ دلار را دارد. همچنین یک قاب فولادی ضد زنگ ۴۴ میلی متری با یک دستبند چرمی سگک دار Hermes Ebene Barenia، قیمتی حدود ۱۴۹۹ دلار دارد.

خرید اپل واچ سری ۶ با بهترین قیمت

اپل واچ‌های SE برای مدل‌های ۴۰ میلی متری و ۴۴ میلی متری GPS و با یک دستبند Solo قیمتی بین ۲۷۹ تا ۳۰۹ دلار را دارد. افزودن قالبلیت تلفن همراه تا ۵۰ دلار قیمت این محصول را افزایش می‌دهد. با افزودن یک دستبند Space Black Link قیمت این محصول تا ۷۰۹ دلار افزایش می‌یابد اما بهتر است به جای این کار، اپل واچ‌های سری ۶ را استفاده کنید.

خرید اپل واچ اس ای با بهترین قیمت

منبع

همچنین توصیه می کنم مقاله آموزشی ترفندهای جذاب اپل واچ در WatchOS 7 را مطالعه بفرمایید.

 

2 نظر در مورد “مقایسه اپل واچ سری ۶ و SE با اپل واچ سری ۵

  1. اشتراک ها: مشخصات آیفون ۱۲ پرو | مشخصات آیفون ۱۲ پرومکس | Texnoli

  2. اشتراک ها: بررسی تفاوت‌های اپل واچ ۶ و SE | وبلاگ آموزشی فروشگاه تکسنولی Texnoli

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *