۱۲۸ میلیون کاربر iOS در ۲۰۱۵ در معرض ویروس مالور XcodeGhost قرار گرفتند

۱۲۸ میلیون کاربر iOS در ۲۰۱۵ در معرض ویروس مالور XcodeGhost  قرار گرفتند

بر اساس ایمیل های فاش شده در طی دعوی دادگاه اپیک گیمز و اپل، در سال ۲۰۱۵، ۱۲۸ میلیون کاربر iOS اپلیکیشن هایی را دانلود کردند که به وسیله ویروس و یا مالور XcodeGhost آلوده بودند.

مالور XcodeGhost از جمله ویروس هایی است که به درون اطلاعات کاربری اپلیکیشن های دیگر نفوذ کرده و می تواند داده های کاربر را سرقت کند. اگر چه این ویروس به سرعت در همان سال متوقف شد، اما جزئیات نشان می دهد که هنوز اثرات این حمله باقیست.

در هر حال ایمیل های منتشر شده در دعوی قانونی اپیک گیمز و اپل تصویر روشن‌تری از عملیات هکی را نشان می‌دهد که در آن سال ها ۱۲۸ میلیون کاربر را که ۲۵۰۰ اپلیکیشن آلوده را نصب نموده بودند متأثر ساخت. تقریباً ۱۸ میلیون از آن کاربران در آمریکا بوده‌اند.  این مطلبی است که منابع خبری Vice  برای اولین بار به آن اشاره کرده بود.

علاوه بر این مطلب به خوبی نشان می‌دهد که چگونه اپل با جدیت این مسئله را به زودی حل نمود و توانست قربانیان این مسئله را به زودی از اثرات آن آگاه کند. معاون اپ استور مت فیشر می گوید که به علت اینکه تعداد زیادی از کاربران در این حمله مورد تاثیر قرار گرفتند باید برای هر کدام از آنها یک ایمیل فرستاده می‌شد. توجه داشته باشید که برخی از کاربران در موقعیت های جغرافیایی مختلف قرار می‌داشتند و از این لحاظ این ایمیل ها می بایست به زبان محلی نوشته می شد که بتواند به کاربر مربوط به عنوان محل ارتباط برقرار کند.

از طرف دیگر نیز یکی دیگر از عوامل اجرایی اپل در همان موقع همه به این مسئله اذعان داشت که اطلاع دادن به همه این کاربران کار بسیار چالش برانگیز و مشکلی می باشد. در این مورد او می گوید که ما ابزارهای زیادی داریم که بتوانیم به همه کاربران در یک زمان ایمیل بفرستیم اما در این مورد باید دقت کامل به عمل آید که برای هر کاربر اپلیکیشن مورد استفاده توسط او به دقت قید شود.

البته باید گفت که این ویروس در اپل استور توانست تا جایی گسترش یابد اما از لحاظ نوع عملکرد چندان ویروس خطرناک و پیچیده ای نبود. در آن زمان نیز اپل با انجام بررسی ها متوجه شد که شاهدی بر مبنی بر اینکه ویروس توانسته است اطلاعات مهمی از کاربران را به سرقت ببرد وجود ندارد.

جالب اینجاست که این واقعه باعث شد که اپل یک شرکت استارت آپ متخصص در زمینه های ویروس یابی و تشخیص مالور را به نام SourceDNA به طور کامل خریداری کند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *