گوگل کروم ۱۰ برابر بیشتر از مرورگر سافاری در macOS Big Sur حافظه رم را مصرف می کند

گوگل کروم ۱۰ برابر بیشتر از مرورگر سافاری در macOS Big Sur حافظه رم را مصرف می کند

بر اساس آزمایشات جدید انجام شده توسط مورن جاست پدید آورنده برنامه Flotato  مشخص شد که در شرایط معمول وبگردی و مصرف سبک اینترنت، مرورگر کروم ۱۰ برابر بیشتر از سافاری بر روی macOS Big Sur حافظه رم را اشغال می کند.

این تحلیل‌گر و محقق در آخرین نوشته بلاگ خود اشاره می‌کند که هر دو مرورگر در دو شرایط مختلف در آخرین نسخه محیط سیستم عامل macOS Big Sur در کنار یکدیگر مورد آزمایش قرار گرفتند.

اولین آزمایش بر روی یک‌ ماشین ویرچوال انجام شد و دومین بر روی مک بوک پرو ۱۶ اینچی با حافظه ۳۲ گیگ رم. در دور اول آزمایشات با باز کردن برنامه های معمولی نظیر توییتر، اسکرول کردن و همین‌طور باز کردن یک زبانه جدید در مرورگرها و باز کردن جی میل و همین طور نوشتن متن در جی میل انجام گرفت. 

در طول این آزمایش مشخص شد که مرور گر کروم یک گیگابایت رم را مصرف می نماید در حالی که سافاری تنها ۸۰ مگابایت رم را مصرف نمود. این فقط یک شروع برای آزمایش این دو مرورگر بود.

اما در دور بعدی با باز کردن ۵۴ زبانه مشخص شد که گوگل کروم ۲۴ برابر به ازای باز نمودن هر زبانه جدید نسبت به سافاری حافظه رم را بیشتر مصرف می‌کند. هر دو مرورگر در این آزمایش خالی از هرگونه افزونه بودند و این تست بر روی یک مک‌بوک پرو انجام گرفت

نتایج نشان داد که گوگل کروم ۲۹۰ مگابایت رم را با اضافه کردن هر  زبانه جدید مصرف می نماید، در حالی که سافاری فقط ۱۲ مگابایت را به ازای باز کردن هر زبانه مصرف می نمود. اما نکته جالب در این جاست که مشخص شد که اپلیکیشن فلوتاتو که یک مرورگر کم مصرف و جایگزین کروم می‌باشد رم بسیار کمتری را نسبت به هر دو مرورگر سافاری و کروم مصرف نمود.

مرورگر کروم بر روی هر دو کامپیوترهای مک و ویندوز به مصرف بالای حافظه رم شهرت دارد و این در حالی بود که گوگل اخیراً سعی نموده بود که این مشکل را برطرف کند. اپل نیز اخیرا بیان کرده بود که سافاری بر روی سیستم ‌macOS Big Sur به طور متوسط پنجاه درصد سایت ها را سریع‌تر از کروم اجرا می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *