گروهی از توسعه‌دهندگان بریتانیایی از اپل خواستار اجازه ورود سایر مرورگرها به محیط ios شدند

گروهی از توسعه‌دهندگان بریتانیایی از اپل خواستار اجازه ورود سایر مرورگرها به محیط ios شدند

اپل از طرف گروهی از توسعه‌دهندگان تحت چالش جدی قرار گرفته است تا به غلبه مرورگر سافاری با انجین WebKit’ در وسایل موبایلی پایان داده و اجازه ورود سایر مرورگر ها به محیط های آیفون و آیپد را فراهم کند. این اقدام در پی اتهاماتی که اخیراً به اپل برای رفتارهای غیر رقابتی در محیط ios و اپ استور وارد شده صورت گرفته است.

برای آنهایی که با انجین WebKit’ آشنا نیستند باید گفت که WebKit’ موتور راه اندازی مرورگر سافاری در سیستم‌های عامل اپل ios و آیپد می باشد و بیان ساده تر تمام محتوای نشان داده شده در محصولات اپل هم اکنون از طریق  WebKit به کاربر نشان داده می شود. بر این اساس اپل از تمام اپلیکیشن های مرورگر شخص ثالث در محیط ios و iPadOS می‌خواهد که از این WebKit’ استفاده کنند. اما نکته در اینجاست که بسیاری از توسعه دهندگان مرورگرها با این گونه محدودیت ها و اعمال رفتارهای تحمیلی از جانب اپل رضایت ندارند.

آخرین این نارضایتی ها مربوط به تشکیل گروه وکلای اپن وب Open Web  یا OWA می باشد که شامل گروهی از توسعه‌دهندگان مستقر در بریتانیا است که خواستار دسترسی اپلیکیشن های شخص ثالث به تمام ویژگی های سافاری می باشند.  نکته در اینجاست که تمام این ویژگی های ازایه شده در وب کیت سافاری برای سایر مرورگر ها در دسترس نمی باشد. اینها قابلیت هایی نظیر توانایی برای نشان دادن ویدیو ها در حالت فول اسکرین، نصب اپلیکیشن های وب، استفاده از افزونه های مرورگر و قابلیت اتصال به اپل پی می‌باشد.

توسعه‌دهندگان همچنین از این بابت که در محیط ios به گونه‌ای کاربر به استفاده از مرورگر سافاری نسبت به سایر مرورگر ها کشانده می شود ناراضی می باشند. این موارد به اضافه ۳۰ مورد دیگر از جمله قابلیت هایی هستند  که در  در وب کیت ارایه شده برای سایر اپلیکیشن‌های مرورگر  لحاظ نشده است و متن اصلی این شکایت نامه را تشکیل می دهند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.