کمیسیون فدرال تجارت آمریکا نسبت به محدودیت ها در ارائه خدمات تعمیری وسیله‌های الکترونیک ابراز نگرانی کرد

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا نسبت به محدودیت ها در ارائه خدمات تعمیری وسیله‌های الکترونیک ابراز نگرانی کرد

کمیته فدرال تجارت آمریکا گزارش مشروحی منتشر نمود که در آن اشاره می کند که تا چه حد محدودیت ها در زمینه تعمیر محصولات از جانب تولید کنندگان و سازندگان محصولات الکترونیک می تواند اثرات منفی بر روی مصرف‌کنندگان و همینطور مشاغل کوچک از جهات مختلف بگذارد.

در این گزارش به روش‌های مختلفی می‌پردازد که معمولاً شرکت‌های سازنده برای محدود کردن توانایی های مصرف کنندگان و صاحبان مشاغل مستقل به کار می برند تا از ارائه تعمیر محصولات خود جلوگیری کنند. به خصوص در این گزارش نسبت به گوشی های همراه مانند آیفون تاکید بیشتری شده است و در کنار آن سازندگان خودرو نیز در جایگاه دوم قرار دارند.

در این گزارش اشاره می شود حتی در زمانی که تعمیر از طرف سازنده اصلی محصول به طور مشخص چندان ضرورتی ندارد بسیاری از سازندگان عمده، تعمیرکاران مستقل و خود کاربران را از انجام آن منع می‌کنند و از روش‌های مختلفی سعی می‌کنند روند تعمیر را با توقف و محدودیت همراه کنند.

این گزارش لیستی را تهیه کرده است که به روش های مختلفی که سازندگان مشتریان خود را محدود می‌کنند می‌پردازد. سازندگانی مانند اپل پیش از این اعلام کرده اند که محدودیت‌های مربوط به تعمیر محصولات آنها برای حفاظت از حقوق محصولات این شرکت ها بوده و این محدودیت ها اغلب باعث جلوگیری از صدمات جدی تر به محصول و سایر پیامدهای منفی که می‌تواند داشته باشد خواهد داشت.

آنها می گویند اگر روند تعمیر را با محدودیت همراه نسازند می تواند امنیت و همینطور مسائل حفاظتی محصول را نیز تحت تاثیر منفی قرار دهد. کمیته تجارت آمریکا با بررسی دقیق اظهارات تمام سازندگان در این مورد و همینطور بررسی کامل دلایل شان برای محدود کردن روند تعمیر همچنان عقیده ندارد که این محدودیت های تعمیر بتواند به نفع مشتریان باشد.

در این گزارش آمده است که بسیاری از مصرف کنندگان و مشتریان کالاهایی را در سال‌های اخیر دریافت می کنند طوری ساخته می شوند که تعمیر و نگهداری چندان آسان نمی باشند. زیرا برای تعمیر آن ها وسایل بسیار پیشرفته و اختصاصی لازم است و قطعات داخلی طوری به هم الحاق می‌شوند که معمولاً تعویض آنها بسیار مشکل تر از شرایط معمول می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *