کمبود جهانی چیپ می تواند تا اواسط ۲۰۲۲ ادامه یابد

کمبود جهانی چیپ می تواند تا اواسط ۲۰۲۲ ادامه یابد

کمبود جهانی نیمه هادی ها هم چنان وجودش احساس می شود و بر اساس تخمین‌ها می‌تواند تا ۲۰۲۲ یعنی زمانی که بتواند مراحل تولید تقاضا را پاسخگو باشد ادامه یابد. این کمبود تا حد زیادی در اثر افزایش بسیار زیاد تقاضای مشتری برای محصولات الکترونیک و تکنولوژی به خاطر شرایط پاندمیک موجود می باشد و همینطور دیگر فاکتورها و عوامل نیز وجود دارند.

اما از طرف دیگر این کمبود چیپ در سطح جهان در کارخانجات اتومبیل‌سازی نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است و حتی باعث بسته شدن و تعطیلی آنها شده است. شرکت GlobalFoundries سومین شرکت تولید چیپ در سطح جهان در روز جمعه گفت که می‌خواهد ۱.۴ میلیارد دلار برای افزایش تولید  میزان چیپ برای حل این مشکل سرمایه‌گذاری کند.

این مطلبی است که این شرکت به منبع خبری سی ان بی سی گفته است و بنا بر تخمین این شرکت تا اواسط ۲۰۲۲ نمی‌توان اثرات این سرمایه گذاری را مشاهده کرد. تأمین کننده اصلی اپل فاکس کان نیز اخیراً از وجود کمبود مواد اولیه و همینطور تأخیرات موجود در چرخه تامین مواد اظهار نگرانی کرد و تخمین نمود که میزان سود حاصل از این کمبود نیز در حال کاهش می باشد.

شرکت GlobalFoundries در روز ۳۰ مارس نیز گفت که کمبود در چیپ ها و مواد اولیه ادامه خواهد یافت و این می تواند تا کوارتر دوم ۲۰۲۲ تمام مراحل ساخت وسائل تکنولوژیک را تحت تاثیر قرار دهد. کمبودها اگرچه صنعت محصولات الکترونیکی را تحت تاثیر قرار داده است و همین طور اثرات بسیار قابل توجهی بر روی صنعت خودروسازی نیز داشته داشته است تا جایی که شرکت مدیرعامل شرکت GlobalFoundries گفت این بدان دلیل است که اثرات این کمبودها بیشتر از آنچه که بر روی سی پی یو ها تأثیر گذار بر روی چیپ ها و ساخت آن ها تاثیر گذاشته است.

اما او خاطر نشان کرد که جیپ های به کار رفته در اتومبیل های امروزی نیز که شامل دی رم ها، فلش و سایر چیپ ها که نیاز به مراحل چندان پیشرفته ای مانند سی پی یو ندارد می‌تواند در ساخت اتومبیل ها بدین صورت تاثیرگذار باشد.

این چیپ ها قابلیت هایی را مانند انجام پرداخت‌های بدون تماس و عملکردها و قابلیت های صفحه های لمسی در اتومبیل ها و همینطور مدیریت قدرت باتری را کنترل کنند.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.