کامپیوترهای مک با چیپ های M3 انتظار می رود که تحت پروسه ۳ نانومتری توسط شرکت TSMC در دست تولید آزمایشی قرار گیرد

کامپیوترهای مک با چیپ های M3 انتظار می رود که تحت پروسه ۳ نانومتری توسط شرکت TSMC در دست تولید آزمایشی قرار گیرد

شریک چیپ سازی تامین کننده اپل TSMC بر اساس گزارش دیجی تایمز مرحله تولید ۳ نانو متری را تحت نام N3 آغاز نموده است. در این گزارش به نام منابع اشاره ای نمی شود ولی ادعا شده است که شرکت TSMC قرار است که تا سال ۲۰۲۲ تولید انبوه این چیپ ها را آغاز کند و از کوارتر اول سال ۲۰۲۳ چیپ های ۳ نانومتری ساخت این شرکت قابل استفاده در محصولات اپل و یا اینتل خواهد بود.

در این مورد باید گفت که هر چقدر روند تولید ساخت کوتاه تر باشد عملکرد چیپ بالا رفته ولی در نقطه مقابل قابلیت مصرف آن نیز کاهش زیادی پیدا می کند که می تواند از مصرف بیش از اندازه باتری جلوگیری کند و در نهایت به افزایش عمر باتری در کامپیوترهای مک و آیفون های آینده بینجامد. اولین سری مک های  اپل سیلیکون که دارای چیپ‌های ام یک بودند توانستند عملکرد قابل ملاحظه‌ای را همراه با مصرف پایین باطری نشان دهند که همین باعث می شد که این وسیله بسیار آرام و خنک کار کند.

اولین وسیله های اپل با چی های ۳ نانومتری احتمالاً در سال ۲۰۲۳ در مدل های آیفون ۱۵ و تحت نام A17 به کار خواهد رفت و همینطور در مک های اپل سیلیکون چیپ های M3 به کار خواهد رفت. بر اساس گزارشات چیپ های M3 می توانند حداکثر تا ۴۰ هسته سی پی یو را حمایت کنند که در مقایسه با چیپ  های M1 Pro و M1 Max که دارای ۱۰ هسته می‌باشند افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. علاوه بر این انتظار می رود که برای مدل های آیفون چهارده و مک های با  چیپ  M2  چیپ های ۳ نانومتری توسط شرکت TSMC تولید شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.