کارخانجات تامین کننده حافظه های SSD اپل به دلیل آلودگی مواد از فعالیت باز ماندند: احتمال افزایش قیمت هارد SSD وجود دارد

کارخانجات تامین کننده حافظه های SSD اپل به دلیل آلودگی مواد از فعالیت باز ماندند: احتمال افزایش قیمت هارد SSD وجود دارد

بر اساس آخرین گزارش از منابع خبری TrendForce قیمت حافظه های ssd به احتمال زیاد در سطح جهان به زودی افزایش خواهد یافت. زیرا در کارخانه های وسترن دیجیتال و کیوکسیا که از جمله مهمترین کارخانه های تولید کننده این سخت افزار می باشند به دلیل آلودگی مواد روند تولید بسیار کاهش یافته است و این می تواند بر روی روند تولید محصولات اپل نیز تاثیر بگذارد.

وسترن دیجیتال می گوید که در ماه ژانویه به دلیل آلودگی مواد در دو واحد کارخانه از این شرکت در کشور ژاپن میزان شش و نیم اگزابایت از حافظه‌های فلش BiCS 3D NAND خود را از دست داده است. این کارخانه ها به صورت مشترک توسط شرکت وسترن دیجیتال اداره می‌شوند و با شرکت کیو کسیا شریک می باشند که قبل از آن بخشی از شرکت توشیبا بوده است. دلایل این آلودگی و اینکه چه موقع ممکن است برطرف شود و  تولید به روند اولیه بازگردد هنوز نامشخص بوده و نیاز به اطلاعات بیشتری وجود دارد. شرکت های وسترن دیجیتال و کیوکسیا از جمله مهم ترین تولید کنندگان اس‌اس‌دی در سطح جهان می باشند که تقریبا ۳۰ درصد از فلش های NAND بازار را تامین می کند.

داده های حاصل از شرکت تحقیقاتی Trendforce نشان می دهد که قیمت قطعات NAND که از جمله اجزای مهم تشکیل دهنده SSD ها می باشد می‌تواند در کوارتر دوم ۲۰۲۲ تا حد ۱۰ درصد  افزایش یابد. کارخانه جات وسترن دیجیتال و کیوکسیا حافظه های ‏فلش SSD و eMMC را برای کامپیوترهای PC تولید می‌کنند، اما نتایج حاصل از کالبد شکافی های انجام شده توسط سایت iFixit نشان می دهد که اپل نیز از چیپ های کیوکسیا برای محصولات خود استفاده می کند. بنابراین ممکن است که بسیاری از محصولات اپل مانند آیفون ۱۳ پرو و مک بوک پرو های ۱۴ و ۱۶ اینچی نیز متأثر از این افزایش قیمت شوند.

بسیاری از اس اس دی های به کار رفته در کامپیوترهای مک توسط سامسونگ در سال‌های اخیر ساخته شده اند، اما این شرکت اخیراً استراتژی خود را تغییر داده و قصد دارد که به مرور زمان در کامپیوترهای ام یک از هارد های غیر قابل ارتقا و تعویض استفاده کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.