چیپ M1 Ultra تا ۶۰% سریع تر از مک پروی ۲۸ هسته ای و از لحاظ قدرت GPU  تا ۸۰ درصد سریع تر از پیشرفته ترین کارت گرافیک Radeon Pro W6900X می باشد

چیپ M1 Ultra تا ۶۰% سریع تر از مک پروی ۲۸ هسته ای و از لحاظ قدرت GPU  تا ۸۰ درصد سریع تر از پیشرفته ترین کارت گرافیک Radeon Pro W6900X می باشد

چیپ جدید M1 Ultra  که اپل در آخرین مراسم خود آن را معرفی کرد بنا به گفته این شرکت در حال حاضر سریعترین چیپ اپل سیلیکون محسوب می شود و می تواند جای چیپ پر سرعت قبلی را به نام M1 Max را بگیرد.  با قدرت و عملکرد ارائه شده توسط این چیپ ها مک استودیو های جدید قادرند نه تنها آنکه آیمک ۲۷ اینچی فوق پیشرفته قبلی اپل را جای بگذارند، بلکه مک پرو ۲۸ هسته‌ای را نیز  در تست سرعت شکست خواهند داد.

چیپ M1 Ultra  دارای ۲۰  هسته عملکردی است که متشکل از ۱۶ هسته پرمصرف با قدرت بالا و چهار هسته کم مصرف می باشد و در کنار آن دارای جی پی یو ۶۴ هسته ای بوده و  قادر است که حافظه ۱۲۸ گیگابایتی را حمایت کند. این چیپ ها نسبت به نسل قبلی دارای انجین مدیا با قدرت دوبرابر برای عملیات های درک ماشینی می باشد  و سرعت  پهنای باند حافظه آن ۸۰۰ گیگابایت بر ثانیه می باشد.

اگر بخواهیم از لحاظ عملکرد سی‌ پی یو مقایسه کنیم، چیپ‌های M1 Ultra  تا ۳.۸ برابر سریع تر از پرسرعت ترین آیمک های با چیپ های Core i9 می باشد که در حال حاضر اپل تولید آنها را متوقف کرده است.‌ این چیپ ها ۶۰ درصد سریعتر از مک های ۲۸ هسته‌ای مجهز به چیپ اینتل زیون دبلیو می باشند. از لحاظ قدرت گرافیکی چیپ های M1 Ultra  چهار و نیم برابر سریع تر از آی مک ۲۷ اینچی و ۸۰ درصد سریعتر از پیشرفته ترین مک پرو با کارت های گرافیک AMD Radeon Pro W6900X  می باشند. بنا به ادعای اپل در مراسم بهاره خود مک استودیو می تواند تا ۸۰ درصد سریع تر از سریعترین مک هایی که تا به حال ساخته شده است عمل کند.

بر اساس ادعای اپل چیپ M1 Ultra  می‌تواند تا ۱۸ استریم با کیفیت ۸ کی را که در ProRes 422  حمایت کند که بنا به گفته اپل هیچ کامپیوتری تا به حال قادر به انجام آن نبوده استً. همچنین  چیپ M1 Ultra  می تواند تا ۹۰ درصد سریعتر از پیشرفته ترین سی پی یو های به کار رفته در کامپیوتر های pc با چیپ های ۱۶ هسته عمل نماید و ۱۰۰ وات باتری کمتری را مصرف کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.