چیپ A15  سریعتر از آن چیزی است که اپل ادعا می کند

چیپ A15  سریعتر از آن چیزی است که اپل ادعا می کند

مدل های آیفون ۱۳ دارای پردازشگر بیونیک A15 می باشند که بر اساس ادعاهای کمپانی ۵۰ درصد سریعتر از سایر گوشی های همراه می باشد. در این مورد سایت AnandTech تحقیقاتی را برای عملکرد و کارایی و همینطور قدرت پردازشی گرافیکی این چیپ های جدید انجام داد. در نهایت نتیجه نشان می‌دهد که ادعای شرکت درست بوده است.

بر اساس گفته این سایت در مقایسه با سایر رقبا چیپ A15 آنطور که اپل ادعا می کند ۵۰ درصد سریعتر از سایر رقبا نیست، بلکه ۶۲ درصد سریع تر می باشد. در این تست مشخص گردید که در چیپ A15 با دو هسته های پردازشی قدرتمند و  ۴ هسته کم مصرف که بر اساس تکنولوژی ساخت ۵ نانومتری ساخته شده اند می توانند داده ها را در فرکانس های بالا پردازش کنند.

  علاوه بر این سایت AnandTech اضافه می کند که کش سیستم A15 به  ۳۲ مگابایت افزایش یافته است که این مقدار دو برابر مقدار کشی است که در چیپ‌های A14 وجود داشت و همین امر یکی از فاکتورهای مهم است که باعث می شود این چیپ ها دو برابر سایر رقبا قدرت پردازشی داشته باشند و همین طور از لحاظ مصرف باتری نیز کارایی بسیار خوبی را ارائه دهند.

در این مورد دو برابر شدن مقدار کش باعث می شود که دسترسی به حافظه همچنان در عملیات های پردازشی حفظ شود بدون اینکه سیستم بخواهد با پایین آوردن سرعت داده ها این عمل را انجام دهد. علاوه بر این اپل مقدار کش ثانویه L2 را در هسته های پردازشی از ۸ مگابایت به ۱۲ مگابایت افزایش داده است. این باعث می شود که مقدار کش ایجاد شده در چیپ های M1  دو برابر مقدار کشی باشد که در ساختار چیپ های اسنپدراگون ۸۸۸ به کار رفته است.

علاوه بر این از لحاظ قدرت پردازش گرافیکی در چیپ های A15 نیز این سایت با انجام آزمایش به این نتیجه می‌رسد که اپل در این مورد نیز توانسته  بهبود رسانی‌های بسیار عمده‌ای را انجام دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.