پردازش GPU در مک بوک پرو M1 Pro بیش از ۳ برابر سریع تر از مک M1 در اولین‌بار بنچمارک متال ظاهر شد

پردازش GPU در مک بوک پرو M1 Pro بیش از ۳ برابر سریع تر از مک M1 در اولین‌بار بنچمارک متال ظاهر شد

تا به حال چندین بنچمارک مختلف یک ایده تقریبی از قدرت پردازشی سی پی یو در چیپ های M1 Pro را ارائه داده است، اما از لحاظ جی پی یو تا به امروز اطلاعات زیادی در دست نبود.  چیپ M1 Pro مجهز به ۳۲ هسته گرافیکی می باشد که نسبت به ۸ هسته گرافیکی در چیپ های M1 ارتقاء بسیار عمده‌ای محسوب می‌شود.

امروز بعد از ظهر اولین تست های بنچمارک متال برای نشان دادن عملکرد گرافیکی چیپ‌های M1 Pro منتشر شد و این چیپ توانست امتیاز ۶۸۸۷۰ را به دست بیاورد که در مقایسه با چیپ M1 به کار رفته در مک بوک پرو های ۱۳ اینچی که امتیاز ۲۰۵۸۱ را کسب نمود برتری بسیار عمده ای را نشان می دهد. علاوه بر این امتیاز چیپ گرافیکی Radeon Pro 5600M نیز که بالاترین گزینه GPU فوق پیشرفته در مدل های مک بوک پرو ۱۶ اینچی دارای چیپ های اینتل بود نیز  امتیاز متال ۴۲۵۱۰ را کسب نمود.

نسبت به سریع ترین چیپ های موجود در مک بوک پرو های  ۱۶ اینچی نسل قبلی چیپ M1 Pro  شصت و دو درصد سریعتر است و سه درصد از چیپ های M1 به کار رفته در مک بوک پرو های ۱۳ اینچی نیز برتری سرعت دارد. اینها اطلاعاتی که بر اساس تست سرعت بنچمارک متال به دست آمده است. اما هنوز مشخص نیست که گزینه امتحان شده در این تست از نوع ۲۴ هسته ای و یا نوع ۳۲ هسته ای بوده است. چرا در این بنچمارک فقط یک نتیجه ارائه شده است. بر اساس ادعای اپل جی پی یو ۳۲ هسته ای در چیپ‌های M1 Pro چهار برابر سریعتر از چیپ ‌های m۱ می‌باشند.

اپل همچنین گفته است که این چیپ ها قادرند با جی پی های فوق پیشرفته در کامپیوتر های لپ تاپ PC کامپکت نیز از لحاظ پردازشی رقابت کنند  واین در حالی است که از ۴۰ درصد مصرف باتری کمتری برخوردار می باشند.

علاوه بر این بر اساس تست های بنچمارک CPU برای چیپ های ‌M1‌ Max/Pro که به صورت جداگانه انجام شده است نتیجه نشان می‌دهد که چیپ‌های ‌M1‌ Max/Pro به طور متوسط امتیاز تک هسته ای ۱۷۴۲ و بطور متوسط امتیاز چند هسته‌ای ۱۲۱۳۵  را نشان می‌دهند.

این چیپ جدید بالاترین میزان امتیاز  تک هسته ای را در که تاکنون در کامپیوترهای مک به کار رفته را نشان می دهد و فقط در تست چند هسته ای چیپ های اینتل Xeon که دارای ۱۶، ۱۸، ۲۴  و ۲۸ هسته می باشند و در کامپیوتر های آیمک های پیشرفته و مدل های مک پروی پیشرفته بکار رفته اند امتیاز بیشتری را به دست آورده اند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.