پردازشگر A14 احتمالا اولین پردازش گر موبایلی است که از مرز ۳ گیگا هرتز می گذرد

پردازشگر A14 احتمالا اولین پردازش گر موبایلی است که از مرز ۳ گیگا هرتز می گذرد

اپل هنوز پردازشگر ۱۴ (A14) را رونمایی نکرده است، اما اگر شایعات درست باشند این پردازش گر موبایلی اولین در نوع خود می باشد که سرعت پردازش دیتا در آن از مرز ۳ گیگا هرتز می گذرد.

پردازشگر ۱۴ قرار است جایگزین پردازشگر ۱۳ (A13) بکار رفته در آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پرو شود. گزارش ها حاکی از امتیازهای بسیار راضی کننده ای در رتبه بندی گیک بنچ ۴ (Geekbench 4) است، این نرم‌افزار پردازش گرها را از جنبه های مختلف ارزیابی نموده و به آنها نمره یا پوینت می دهد. نمره بالاتر به معنی عملکرد بیشتر است.

پیش بینی می شود امتیاز عملکرد تک هسته ای Geekbench 4 برای ای ۱۴ تا حد ۱۳۵۸ نیز برسد که این ۲۵ درصد بیشتر از عملکرد چیپ ای ۱۳ است. و همینطور چیپ ای ۱۴ پیش بینی می شود بتواند نمره ۴۶۱۲ را کسب کند که این مقدار یعنی ۳۳ درصد عملکرد بیشتر نسبت به چیپ ای ۱۳.

این مقدار ارتقا در پردازش اطلاعات این اجازه را به کاربر می دهد تا بتواند به راحتی بیشتر اپ های بیشتری به طور همزمان استفاده نماید و همین طور برنامه و گیم هایی که به پردازش گر قوی تری احتیاج دارند به خوبی از این پردازش گر قوی بهره جویی نمایند.

TSMC شرکتی که برای اپل چیپ می سازد انتظار می رود از آوریل امسال تولید چیپ ای ۱۴ را آغاز کرده باشد. 

علاوه بر چیپ جدید ای ۱۴ شایعاتی وجود دارد که خبر از بکار گیری چیپ های نسل Arm برای رایانه های قدرتمند مک پرو  در آینده نزدیک می دهد. این چیپ ها دارای عملکردی در سطح پردازشگر قدرتمند Xeon می باشند ولی با مصرف وات کمتر و این همان چیزی است که توجه اپل را به این چیپ ها معطوف نموده است.  این در حالی است اپل چند سالی بدنبال جانشین مناسبی برای چیپ های اینتل برای بکار گیری در مک پرو است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *