پارلمان اروپا در پی تصویب قانون حق مشتری برای تعمیر محصولات الکترونیک

پارلمان اروپا در پی تصویب قانون حق مشتری برای تعمیر محصولات الکترونیک

پارلمان اروپا به لایحه حمایت از حق مشتریان برای تعمیر تلفن های همراه و تبلت ها و لپتاپ و سایر وسایل الترونیک که از طریق این کمپانی ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد رای مثبت داد. این لایحه با ۳۹۵ رای موافق در برابر ۹۹ رای مخالف و ۲۰۷ رای ممتنع تصویب موقت شورای پارلمان اروپا رسید.

منبع خبری ارونیوز اشاره نمود که هنوز این لایحه به تصویب نهایی نرسیده و کمیسیون اتحادیه اروپا باید با بررسی های بیشتر رای نهایی را در این مورد ارائه نماید. بر اساس این قانون پارلمان اروپا پیام واضحی را برای تولیدکنندگان وسایل تکنولوژی به طور اخص گوشی‌های همراه، لپ‌تاپ و تبلت می فرستد که  به موجب آن کلیه کارخانجات تولید کننده وسایل الکترونیک موظف به استفاده از برچسب اجباری می باشند که در آنها ضریب مقاومت و تعمیرپذیری وسیله قید شده باشد و باید به طور جداگانه به همراه هر محصول به مشتری ارائه شود.

بنابراین کلیه کمپانی های تولید کننده های گوشی همراه و غیره موظف اند برچسب تعمیرپذیری هر محصول الکترونیک را در لحظه خرید به مشتری ارائه دهند. یکی از اعضا این گروه به یورو نیوز گفت که این یک حرکت در جهت کاملا مثبت می باشد. او ادامه می دهد علی رغم اختلافات سیاسی میان جناح های مختلف در اتحادیه اروپا ما شاهد هستیم که در پارلمان اروپا در نهایت در ارتباط با مسائل زیست محیطی و توسعه حقوق مشتریان به تفاهم‌های خوبی با یکدیگر رسیده است.

سایت شناخته شده تعمیر آنلاین گوشی‌های همراه iFixit اعلام نمود که نظرسنجی اخیر در اتحادیه اروپا نشان می دهد که ۷۷ درصد است ساکن این اتحادیه اروپا به جای تعویض تمایل به تعمیر وسایل خود دارند و ۷۹ درصد فکر می کنند که تولیدکنندگان و صاحبان و سازندگان وسایل الکترونیک باید تسهیلات لازم برای تعمیر وسایل یا تعویض قطعات آن را برای مشتریان فراهم نمایند.

کالبدشکافی اخیر سایت iFixit نشان داد که مدل های آیفون ۱۲ ضریب تعمیرپذیری شش از ده را کسب می نمایند. اپل از آن جمله کمپانی هایی است که معمولا محصولات آن برای تعمیر بسیار مشکل بوده و همین امر باعث شده است که مشتریان مجبور به تعویض محصولات خود شوند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *