مک های M1 توسط مالورهای دیگری مورد حمله قرار گرفتند

مک های M1 توسط مالورهای دیگری مورد حمله قرار گرفتند

دومین گروه از ویروس های مالور که در مک های M1 کشف شدن توسط شرکت تحلیل مسائل امنیتی وب به نام Red Canary کشف شد.

به این مالور جدید نام پرستوی نقره‌ای داده شده که بسته ویروسی می باشد که گفته می شود قادر است با ورود به سیستم های مک M1 در آنها ایجاد اخلال نماید. اما بعد از مشاهده این مالور برای یک هفته در سیستم های مک اثری از فعالیت های ویروسی در سیستم مشاهده نشد. بنابراین این که واقعاً این مالورها چه تاثیرات خطرناکی را خواهند گذاشت هنوز مشخص نیست.

اما بر اساس نظر شرکت Red Canary گفته می‌شود که این مالور ها هنوز می توانند تا حد زیادی به عنوان یک تهدید برای سیستم‌های M1 محسوب شوند. بر اساس داده هایی که توسط برنامه های ضد ویروسی و آنتی ویروس مالوربایت حاصل شده است پرستوی نقره ای تا هفدهم فوریه توانسته است ۲۹۱۳۹ سیستم macOS را در ۱۵۳ کشور آلوده کند و همین طور مقادیر زیادی از این آلودگی در ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، فرانسه و آلمان دیده شده‌اند.

شرکت رد کاناری مشخص نساخت که چه تعداد از این آلودگی ها به سیستم ها کامپیوترهای مک ام یک مربوط هستند. اما باید گفت که این بسته آلوده در لحظه ورود به سیستم های مک مجهز به چیپ های اینتل یک پنجره خالی با پیام Hello, World را نشان می دهد.

اما در سیستم‌های اپل سیلیکون پس از آلودگی یک پنجره قرمز را نشان می دهد که پیام You did it در روی آن دیده می شود. Red Canary روش هایی را برای تشخیص کلیه حمله های ویروسی به سیستم های macOS به اشتراک گذاشته اما این مراحل نمی‌تواند برای تشخیص مالور پرستویی نقره ای به کار آیند.

اولین قطعه از مالور ها که قادر بودند در مک هایM1 نفوذ کرده و در آن اجرا شوند چند روز پیش کشف شدند . جزئیات فنی در ارتباط با این قطعه دوم مالور در صفحه بلاگ Red Canary به اشتراک گذاشته شده است.

منبع  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.