تفاوت خرید مک بوک m1 با معمولی

کافیست دقایقی را با مک بوک M1 اپل سپری کنید تا متوجه تفاوت حیرت انگیز این مک بوک ها با مدلهای دیگر موجود در بازار شوید. با مک بوک ام وان اپل شما وارد دنیای جدیدی شده و محدویتهایی که با لپ تاپ های دیگر تجریه کرده اید را دور ریخته و از لحظه لحظه کار با این محصول جدید لذت می برید.

تفاوت مک بوک ام ۱ با سایر مدلهای مک بوک اپل در چیپ فوق العاده سریع و کم مصرف جدید اپل به نام چیپ M1 است که CPU، GPU ، RAM و کش را در یک چیپ کنار هم قرار داده است.

فروشگاه تکسنولی بهترین قیمت مک بوک M1 را ارائه میدهد که در بالا لیستی از همه مدلهای مک بوک ام ۱ را ملاحظه می فرمایید.

این ویدیوی جذاب رو که بعد از دو ماه استفاده از مک بوک پرو m1 و مک بوک ایر m1 توسط یوزر حرفه ای تهیه شده است را ببینید:

منبع ویدیو

 

مشخصات مک بوک m1

برای مطالعه مشخصات کامل چیپ M1 که در مک بوک ام وان به کار رفته است، قسمت زیر را کامل بخوانید تا به طرز کار این چیپ جدید و قدرت پردازشی و مصرف بهینه باتری در مک بوک ام ۱ پی ببرید.

مک بوک m1

تراشه ای کوچک با تحولی شگرف

در حال حاضر تراشه ی M1 به عنوان اولین تراشه که به طور خاص برای مک بوک M1 و کامپیوترهای مک طراحی شده استو در اختیار کاربران قرار گرفته است. تراشه ای که عملکردی خارق العاده، فن آوری های جدید و کارآیی بالاتری را ارائه می دهدو انقلاب و تحولی عظیم در صنعت ساخت تراشه ها ایجاد کرده است.این تراشه از همان ابتدا جهت کار با پیشرفته ترین سیستم عامل دسکتاپ جهان یعنی macOS Big Sur طراحی شده است. با یک جهش عظیم در عملکرد در هر وات ، هر مک بوک M1 به یک کلاس کاملا متفاوت از سایر محصولات تبدیل می شود و این مسئله صرفا یک ارتقا نیست بلکه یک موفقیت بزرگ در صنعت ساخت تراشه است.

تمام سیستم روی یک تراشه

تا کنون، یک مک برای واحدهایی مثل پردازنده، سیستم ورودی و خروجی، امنیت و حافظه، از تراشه های متعددی استفاده می کرد. اما اکنون با استفاده از تراشه‌ی M1، همه ی این واحدها در یک تراشه‌ی یکپارچه (SoC) ترکیب می‌شوند و سطح جدیدی از ادغام و یکپارچگی را برای سادگی، کارایی بیشتر و عملکرد شگفت انگیز ارائه می‌دهند. تراشه‌ی M1 با ترانزیستورهای بسیار کوچکی طراحی شده است (در مقیاس اتمی) و این بیشترین تعداد ترانزیستوری(۱۶ میلیون) است که تاکنون در یک تراشه قرار داده شده است. همچنین این اولین تراشه‌ای است که با استفاده از فناوری ۵ نانومتری برای کامپیوتر‌های شخصی ساخته شده است.

پردازشگر ۵ نانومتری

اولین چیپ در کامپیوترهای شخصی که با آخرین تکنولوژی موجود در پردازشگرها ساخته شده است.

۱۶ میلیارد ترانزیستور

بیشترین مقداری که تا به حال در یک پردازشگر گنجانده شده است.

مک بوک m1

حافظه‌ای واحد که در کل سیستم به اشتراک گذاشته شده است.

M1 همچنین از معماری یکپارچه ی حافظه یا UMA برخوردار است. M1 پهنای باند زیاد خود را به همراه حافظه با تأخیر کم در یک مجموعه‌ی واحد در کنار هم قرار می‌دهد و در نتیجه، تمام واحدهای موجود در SoC می توانند به طور مشترک به داده های مشابه موجود در یک حافظه دسترسی یابند بدون اینکه نیاز باشد داده ها در چندین حافظه کپی شوند. این ویژگی عملکردی بازده انرژی را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. برنامه‌های ویدیویی و بازی‌ها جذاب تر و با جزئیات بیشتری هستند، پردازش تصویر ۷.۱ برابر و پردازش ویدئویی ۳.۹ برابر سریع تر شده است و در نهایت زمان پاسخ سیستم به طور چشمگیری بهبود یافته است.

مک بوک m1

پردازش ویدیویی بسیار سریعتراز قبل تا

۳.۹ برابر

پردازش تصویر بسیار سریعتر تا

۷.۱ برابر

عملکرد گسترده پردازنده با استفاده از کسری از توان دستگاه

پردازنده مرکزی (CPU) 8 هسته ای که در مک بوک M1 به کار رفته است، بالاترین عملکرد را در بین پردازنده‌هایی دارد که تاکنون ساخته شده است (۳.۵ برابر سریعتر). M1 برای تقسیم بندی و خرد کردن کارها با استفاده از کمترین توان مصرفی، طراحی شده است و دارای دو نوع هسته است: یکی برای کارآیی و قدرست بالا و دیگری برای بازده بالا با مصرف منابع کمتر. درنتیجه از ادیت عکسهای معمولی خانوادگی گرفته تا ویرایش حرفه‌ای عکس های RAW و کار با نرم افزارهای تدوین فیلم، یا حتی چک کردن ایمیل، مک بوکهای m1 نرم فزار رو قورت میده بدون اینکه باتری رو بخوره!

پردازشگر ۸ هسته‌ای

سریعترین پردازشگری که اپل تا کنون ساخته است!

پردازش سریعتر cpu تا

۳.۵ برابر

مک بوک m1

چهار هسته با قدرت وکارآیی بالا

M1 دارای چهار هسته با کارآیی بالاست که هر کدام برای حداکثر رساندن کارایی یک کار واحد و در عین حال حداکثر رساندن عملکرد آن، طراحی شده اند. هسته‌های از نوع با کارایی بالا، سریعترین هسته جهان از نوع (Silicon) با توان مصرفی کم است و از آنجا که M1 دارای چهار نوع از آنها است، پردازش های موازی در این پردازنده ها عملکرد بسیار خوبی دارند.

چهار هسته با بازده بالا (مصرف پایین)

همچنین تراشه‌ی M1 دارای چهار هسته با بازده ی بالا برای پردازش های با بار کاری کمتر است. با این حال این هسته‌ها از عملکرد خوبی برخوردار هستند و از یک دهم توان استفاده می کنند.

نمودار نسبت قدرت به مصرف انرژی

مک بوک m1

پردازشکلی سریعتر تا

۲ برابر

با مصرف انرژی کمتر وتنها

۲۵%

به نسبت میزان مصرف در پردازشگر‌های قبلی به بالاترین قدرت پردازشی می رسد.

عملکرد CPUدو برابر سریعتر

M1 در مقایسه با جدیدترین تراشه لپ تاپ PC، به صورت قابل توجهی عملکرد بالاتری دارد و تنها با ۱۰ وات، عملکرد دو برابری نسبت به تراشه ی PC ارائه می دهد. بنابراین تراشه ی M1 عملکرد تراشه ی PC را ارائه می دهد با این تفاوت که یک چهارم انرژی مصرف می‌کند.

نمودارد قدرت پردازشی نسبت به وات مصرفی

مک بوک m1

قدرت پردازش در هر وات

۳ برابر

سه برابر توان پردازشی بالاتر در هر وات انرژی مصرفی

وقتی ما به پرفرمنس سی پی یوهای قدیمی کم مصرف اپل در مک نگاه می کنیم، هر مدل سی پی یو نسبت به قبل، کمی افزایش کارایی در هر وات مصرفی داشته است اما در چیپ m1 شاهد افزایش کارایی و بازدهی باورنکردنی۳ برابری در هر وات مصرفی هستیم.

سریعترین گرافیک یکپارچه جهان در رایانه شخصی

به طور معمول، رایانه‌های شخصی باید از یک تراشه گسسته استفاده کنند تا عملکرد گرافیکی فوق العاده‌ای کسب کنند که البته مصرف انرژی زیادی هم دارند، اما M1 یک تراشه متفاوت است. گرافیک یکپارچه در تراشه M1 سبب افزایش چشمگیر عملکرد گرافیکی به همراه مصرف انرژی کم شده است. نتیجه سالها تجزیه و تحلیل دقیق برنامه‌های Mac ، سبب شده است که GPU در M1 به عنوان پیشرفته ترین پردازنده گرافیکی که کمپانی اپل تا کنون ساخته است، معرفی شود. M1 با حداکثر هشت هسته پردازنده گرافیکی قادر به اجرای همزمان نزدیک به ۲۵۰۰۰ رشته (thread) است و در حال حاضر به عنوان سریعترین گرافیک یکپارچه جهان را در یک رایانه شخصی به ارمغان می آورد.

مک بوک m1

پردازنده گرافیکی ۸ هسته‌ای

پیشرفته ترین پردازنده گرافیکی که اپل تا کنون ساخته است!

تعداد رشته های موازی (concurrent threads)

مورد پردازش توسط پردازنده گرافیکی

تا ۲۵.۰۰۰ رشته

عملکرد گرافیکی ۲ برابر سریعتر

در سطوح توان مصرفی متفاوت، تراشه‌ی  M1 به صورت قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به جدید ترین تراشه لپ تاپ PC ارائه می‌دهد و گرافیک آن تا دو برابر سریع تر است. M1 می‌تواند با حداکثر عملکرد تراشه PC مطابقت داشته باشد در حالی که فقط یک سوم توان آن را مصرف می‌کند.

نمودارد قدرت پردازش گرافیکی نسبت به وات مصرفی

مک بوک m1

پردازش گرافیکی کلی سریعتر تا

۲ برابر

با مصرف انرژی کمتر و تنها

۳۳%

به نسبت میزان مصرف در پردازشگر‌های لپ تاپ های دیگر به حداکثر توان آنها می رسد. 

نسل بعدی یادگیری ماشین

M1 دارای جدیدترین موتور عصبی است که توسط کمپانی اپل طراحی شده است. طراحی ۱۶ هسته‌ای آن قادر به انجام ۱۱ تریلیون عملیات در ثانیه است. در حقیقت، با یک پردازنده گرافیکی قدرتمند ۸ هسته‌ای، همچنین شتاب دهنده‌های یادگیری ماشین و موتور عصبی پیشرفته، تراشه M1 به بهترین شکل برای زمینه‌های یادگیری ماشین طراحی شده است. به طور مثال Final Cut Pro می تواند در کسری از زمان، به صورت هوشمند یک کلیپ را قاب کند، Pixelmator Pro می‌تواند با سرعت جادویی وضوح و جزئیات را افزایش دهد و هر برنامه‌ای که بر اساس زمینه های یادگیری ماشین طراحی شده است می‌تواند از قابلیت‌ها و مزایایی که تاکنون در Mac وجود نداشته بهره‌مند شود.

سرعت یادگیری ماشین تا

۱۵ برابر

تعداد باورنکردنی

۱۱ هزار میلیارد

عملیات در ثانیه

مک بوک m1

برای دانستن قیمت مک بوک ام ۱ و  خرید مک بوک m1 از بالای همین صفحه سایت اقدام نمایید.