مک بوک پرو ۱۳ اینچی اپل سیلیکون در قابلیت های هوش مصنوعی و درک ماشینی با مک بوک پرو ۱۶ اینچی برابری می کند

مک بوک پرو ۱۳ اینچی اپل سیلیکون در قابلیت های هوش مصنوعی و درک ماشینی با مک بوک پرو ۱۶ اینچی برابری می کند

در حالی که هنوز اپل نیازمند به بهبود رسانی های بیشتری برای رسیدن به حد  مطلوب در پردازشگرهای M1 خود می‌باشد، آزمایش جدیدی نشان می دهد که مک بوک پرو ۱۳ اینچی اپل سیلیکون از لحاظ عملکرد و سرعت در تست سرعت پردازش فرایند های درک ماشینی با مک بوک پرو ۱۶ اینچی مجهز به گرافیک مجزای Radeon برابری می‌کند.

بنچمارک هایی که تاکنون برای نشان دادن عملکرد پردازشگر M1 انتشار یافته است آنقدر فوق‌العاده و تحسین برانگیز بوده است که حتی پیکربندی های مربوط به مک بوک پرو های مجهز به چیپ های بسیار گرانقیمت اینتل را نیز به چالش می‌کشد

این در حالی است که پردازشگر جدید اپل هنوز در اولین روزهای بهبود رسانی خود می باشد و پیش بینی می شود به مرور زمان این عملکرد با بهبود رسانی های لازم تا حد زیادی افزایش قابل توجهی تا حد چند برابر نیز به همراه داشته باشد. بنا به گفته اپل چیپ های M1 قادرند تا حد ۱۱ میلیارد فرایند پردازش داده را در ثانیه انجام دهند.

از طرف دیگر باید گفت که پردازشگر M1 از لحاظ قابلیت های درک ماشینی بهترین هنوز گزینه در میان گزینه های  پرچمدار و فوق پیشرفته نمی باشد.  به عنوان مثال GPU های مجزای ساخته شده توسط شرکت‌هایی نظیر Nvidia می‌توانند از لحاظ قابلیت پردازش و سرعت پردازش داده ها تا حد زیادی از چیپ های پیش گیرند M1 اما این در حالی است که اولین نسل کامپیوترهای اپل سیلیکون فاقد پردازنده گرافیک مجزا می باشند و فقط به پردازنده گرافیک داخلی خود متکی هستند.

آزمایش اخیر که از سوی توسعه دهندگان در شرکت Roboflow صورت گرفت با قصد مقایسه آخرین و جدیدترین پردازشگر ساخت اپل نسبت به پردازشگر قدیمی اینتل انجام شد. نتایج حاصل از این تست به شرح زیر است:

  • مک‌ بوک مجهز به چیپ M1 توانست در ۱۴۹ دقیقه با به کار گرفتن ۸ درصد GPU تست را به پایان برساند.
  • مک بوک مجهز به چیپ اینتل Core i5 توانست در ۵۴۲ دقیقه است تست را به پایان برساند بدون اینکه از گرافیک خود Intel Iris Plus Graphics 645 استفاده کند.
  • مک بوک مجهز به اینتل Core i9 با گرافیک مجزای Radeon Pro تنها در ۷۰ دقیقه توانست با به کارگیری ۱۰۰ درصد مقدار GPU این تست را به انجام برساند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *