مک استودیو با چیپ های M1 Ultra به دلیل تفاوت سیستم خنک کنندگی دو پوند سنگین تر از  مدل M1 Max می باشد

اپل کامپیوتر های مک استودیو را در دو مدل مختلف ارائه داد، یکی با چیپ های M1 Max مشابه با آنچه که در مدل‌های مک بوک پروی ۲۰۲۱ وجود دارد و دیگری دارای چیپ های جدید M1 Ultra می باشد که حقیقت متشکل از دو چیپ M1 Max می‌باشد که به یکدیگر متصل شده و به عنوان یک چیپ واحد عمل می‌کند.

با توجه به خصوصیات فنی که اپل برای این مدل ها ارائه کرده است مشخص می‌شود که نسخه هایی از مک استودیو که دارای چیپ های M1 Ultra می باشد به اندازه ۲ پوند معادل ۹۰۰ گرم سنگین تر از مدل با چیپ های M1 Max می باشد و دلیل آن نیز به طور تا به امروز مشخص نبود. اما اپل امروز به منابع خبری The Verge توضیحاتی را ارائه داد مبنی بر این که ظاهراً این دو مدل دارای سیستم خنک کنندگی مختلف می باشند. بر اساس آنچه که اپل می گوید چیپ های M1 Ultra دارای سیستم خنک کنندگی مسی می باشد در حالیکه مدل با چیپ های M1 Max دارای هیت سینک خنک کننده آلومینیومی هستند.‌ از آن جهت که فلز مس سنگین تر از آلومینیوم می باشد این می‌تواند  یک دلیل اصلی تفاوت وزن میان این دو مدل باشد.

 بنابراین مک استودیو با چیپ های M1 Ultra دارای وزن ۵.۹ پوند و مدل با چیپ های M1 Max دارای وزن ۷.۹۵ پوند  می باشد. با توجه به قدرت بالای چیپ M1 Ultra در مقابل چیپ های ‌M1 Max می توان تفاوت در سیستم خنک کنندگی آنها را نیز منطقی دانست. چیپ M1 Ultra دارای بیست هسته عملکردی و تا ۶۴ هسته پردازشگر گرافیکی می باشد که در حقیقت دو برابر قدرت پردازشی چیپ های M1 Max محسوب می شود. این چیپ های پرقدرت  بر اساس آنچه که اپل گفته است می تواند همچنان بدون ایجاد صدا کار کند و ساختار داخلی آن به گونه ای است که جریان هوای گرم از میان کانال ها و مجراهای تعبیه شده و فن های دو طرفه حرکت پیدا می‌کند و به آرامی از منافذی که در قسمت پشتی بدنه این وسیله وجود دارد به بیرون هدایت می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.