مقایسه مک بوک ایر M1 با ویندوز نصب شده در سیستم ARM در یک بنچمارک جدید

مقایسه مک بوک ایر M1 با ویندوز نصب شده در سیستم ARM در یک بنچمارک جدید

در تست بنچمارک جدیدی که بوسیه PCWorld انجام شد مشخص گردید که تفاوت زیادی بین عملکرد کامپیوتر های مک مجهز به چیپ M1 و ویندوز نصب شده بر روی ماشین های ARM قابل مشاهده است. در این آزمایش  ویندوز با آخرین نسخه اپلیکیشن های ۶۴ بیتی  x86 از طریق یک امولاتور نصب شده بود.

در آزمایشی که به وسیله سایت PCWorld انجام شد مایکروسافت سرفیس پرو ایکس با کامپیوتر مک مجهز به چیپ M1  با هم مقایسه شدند.  لازم به ذکر است که هر دو وسیله ها به پردازشگر های ARM مجهز بودند.

از آنجایی که ماشین های مجهز به ARM اندکی هستند که به طور اوریجینال برنامه ویندوز بر روی آنها نصب شده باشد تنها دو گزینه در این مورد انتخاب شده است که عبارتند از چیپ Qualcomm’s Snapdragon 8cx و چیپ نسل ۲ Qualcomm’s Snapdragon 8cx،  زیرا سرفیس پرو ایکس یکی از تنها وسایلی است که در همکاری با شرکت کوالکام مجهز به چیپ های SQ1 و SQ2 است.

در این آزمایش بنچمارک مک بوک m1 ، مک بوک ایر M1 توانست در هر دو تست Geekbench 5 تک هسته ای و چند هسته ای سرفیس پرو ایکس را شکست دهد. از این قرار که لپ‌تاپ جدید اپل توانست امتیاز ۱۷۳۰ برای فرایند های تک هسته ای در مقابل امتیاز سرفیس‌پرو با امتیاز ۱۰۰۰ آن را شکست دهد.

همین طور در تست چند هسته‌ای مک بوک ایر توانست با امتیاز ۷۴۵۴ سرفیس پرو ایکس را با ۲۷۳۴جا بگذارد. در آزمایش تبدیل فایل های ویدیویی  مک بوک ایر توانست یک ویدیو ۱۲ دقیقه‌ای با کیفیت ۴K را به کیفیت ۱۰۸۰، شش برابر سریع تر از سرفیس پرو ایکس تبدیل کند.

لازم به ذکر است در این تست، از آنجایی که ویندوز از طریق یک امولاتور ۶۴ بیتی که در مرحله بتا به سر می برد نصب شده است  چندان عملکرد واقعی سرفیس پرو ایکس را نشان نمی‌دهد و از آن جهت نمی‌تواند مقایسه کاملاً برابر منصفانه ای باشد.

از طرف دیگر از آنجایی که ویندوز کاملاً با ماشین های مجهز به چیپ های ARM از لحاظ سخت افزاری تطابق و سازگاری ندارد و برای آنها طراحی نشده است این تفاوت عملکرد میان مک بوک پرو و سرفیس پرو ایکس منطقی به نظر می رسد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *