محصولات اپل احتمال دارد به دلیل کمبود جهانی چیپ دچار افزایش قابل ملاحظه‌ای می شوند

محصولات اپل احتمال دارد به دلیل کمبود جهانی چیپ دچار افزایش قابل ملاحظه‌ای می شوند

اپل ممکن است که مجبور باشد برای به کار بردن چیپ های موردنیاز در وسایل خود نظیر آیفون و مک  هزینه بیشتری را بپردازد که در نهایت این هزینه‌ها به سمت مشتریان هدایت خواهد شد. این مطلبی است که توسط منبع خبری نیک آسیا به آن اشاره شده است.

شرکت معظم TSMC  که تأمین کننده اصلی چیپ های اپل می باشد در مرحله افزایش قیمت چیپ های خود به دلیل کمبود های موجود و همینطور تورم هایی که در این زمینه به وجود آمده است می باشد. بر اساس گزارشات این شرکت قصد دارد که قیمت چیپ های خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهد که در دهه اخیر این افزایش بی‌سابقه خواهد بود .

چیپ های شرکت TSMC را قبل از این در حدود ۲۰ درصد ارزان تر  امکان داشت از طریق فروشنده های مستقیم تولید کننده این چیپ ها بدست آورد، اما این شرکت‌های کوچک تر نیز به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و همین طور هزینه‌های حمل و نقل قیمت خود از قبل بالا برده‌اند. علاوه بر این شرکت TSMC برای سه ساله بعدی ۱۰۰ میلیارد دلار برای توسعه صنعت چیپ سازی خود سرمایه گذاری نموده است. همین امر می تواند یکی از دلایلی باشد که این شرکت بخواهد برای آن که هزینه این سرمایه‌گذاری را تامین کند با افزایش قیمت چیپ های خود این کمبود را جبران کند که در نهایت این هزینه ها به سمت مشتریان منعکس خواهد شد.

از طرف دیگر گزارشات حاکی از آن است که شرکت TSMC پذیرش سفارشات بیشتر چیپ ها را متوقف نموده تا بتواند پاسخگوی تقاضای موجود باشد. همین امر باعث می‌شود که این شرکت نتواند به طور دقیق و واقعی میزان تقاضا و درصد آن معین کند. قرار است که بر اساس گزارشات این شرکت از اوایل اکتبر امسال قیمت چیپ های خود را افزایش دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.