مایکروسافت نسخه سازگار اکسل با کامپیوترهای اپل سیلیکون را معرفی نمود

مایکروسافت نسخه سازگار اکسل با کامپیوترهای اپل سیلیکون را معرفی نمود

مایکروسافت در آخرین به روز رسانی برنامه آفیس، نسخه بتای این برنامه که با کامپیوتر های اپل سیلیکون سازگار می باشد را معرفی نمود. اگر چه اپل هنوز کامپیوتر های اپل سیلیکون خود را معرفی نکرده است اما این کمپانی قرار است در روز ۱۰ نوامبر در طی مراسم ویژه اولین چیپ های اپل سیلیکون و کامپیوترهای مجهز به آن را معرفی نماید.

 همزمان با این رویداد به نظر می‌رسد مایکروسافت می‌خواهد نسخه سازگار آفیس با کامپیوتر های اپل سیلیکون را مورد آزمایش قرار دهد. این نسخه جدید که در ۲ نوامبر معرفی شد شامل تنظیمات لازم برای اتصال به سرور های SQL  با پردازشگرهای ساخت اپل می باشد.

 به طور مشخص نسخه جدید اکسل برای مک در حال حاضر دارای یک قسمت جداگانه برای اتصال با سرور های اس کیو ال SQL  از طریق ارتباط داده های باز می باشد. مایکروسافت همین طور پروتکل ارتباطی TLS v1.2 در این نسخه جدید لحاظ نموده است.

این قابلیت پشتیبانی لازم برای ارتباط با سرورهای اس کیو ال SQL  از طریق درایوهای ODBC را در مک بوک های اپل سیلیکون فراهم می آورد و همین طور از پشتیبانی لازم برای سرور های SQL  که نیاز به پروتکل های ارتباطی TLS v1.2  دارند را نیز فراهم خواهد نمود.

در حقیقت این قابلیت اکسل به کاربران  اجازه می دهد تا از طریق مراکز داده و سرورهای اس کیو ال SQL  با درایورهای ODBC ارتباط برقرار نمایند. لازم به ذکر است این نسخه هنوز در مرحله آزمایشی بتا بوده و مدتی طول می‌کشد تا به طور کامل در کامپیوترهای اپل سیلیکون مورد استفاده قرار گیرد.

 بر اساس شایعات اولین مک های مجهز به اپل سیلیکون احتمال می‌رود که مک بوک پرو های ۱۳ اینچی ۱۶ اینچی و مک بوک ایر های ۱۳ اینچی  باشند.  آنچه هنوز مشخص نیست این است که آیا کامپیوتر های اپل سیلیکون از لحاظ طراحی با کامپیوترهای اپل مجهز به چیپ های اینتل تفاوت های بنیادی خواهند داشت یا اینکه در اندازه ها و شکل های جمع و جور تری به بازار ارائه خواهند شد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *