لینوکس از حالا به بعد در مک های اپل سیلیکون M1 قابل استفاده است

لینوکس از حالا به بعد در مک های اپل سیلیکون M1 قابل استفاده است

محققان در شرکت پژوهشی کورلیوم Corellium گزارش دادند که نسخه ای از لینوکس برای کامپیوتر های مک اپل سیلیکون M1 منتشر شده است که تحت سیستم کد گذاری اپن سورس یا کد باز می باشد. بر اساس تحقیقات مدیر بخش تکنولوژی شرکت کورلیوم، کریس وید این نسخه از لینوکس تحت سیستم عامل ابونتو Ubuntu  می‌باشد که از طریق  USB بوت می شود.

اگرچه هنوز اطلاعات بیشتری در این مورد در دسترس نیست اما بر اساس اظهارات او لینوکس درحال حاضر در ماشین های اپل سیلیکون قابل استفاده و اجرا شدن است. بر این اساس سازگاری شبکه‌ای از طریق دانگل USB-C امکانپذیر می باشد و این به روز رسانی اخیر کاملاً به سیستم لینوکس این اجازه را می دهد که با USB ،I2C و DART بتواند سازگار باشد.

سیستم عامل اوبونتو Ubuntu  از ابتدا یکی از سیستم‌های بود که در ماشین های Raspberry Pi  مجهز به چیپ های ARM اجرا می شد. اما در این مورد محدودیت هایی از لحاظ پورت نیز وجود دارد،  به این صورت است این به‌روزرسانی لینوکس می‌تواند به طور کامل در کامپیوتر های مجهز به چیپ های M1  اجرا شود اما پردازشگر های گرافیکی بکار رفته در این کامپیوترها را حمایت نمی کند.

این بدان معنی است که کلیه پردازش های گرافیکی از طریق رندر های نرم افزاری صورت می گیرد و هیچ گونه حمایت سخت‌افزاری در آن وجود ندارد . این به بیان ساده به معنی این است که  کامپیوترهای M1  سیستم عامل لینوکس را با عملکرد بسیار آهسته تری نسبت به سیستم های macOS اجرا می کنند و اگر محصولی مانند مک بوک m1 را با سیستم عامل لینوکس امتحان کنید راضی نخواهید بود. 

 کارشناسان شرکت تحقیقاتی Corellium برای اولین بار در اوایل ژانویه کامپیوتر های اپل سیلیکون را از لحاظ سازگاری با لینوکس مورد آزمایش قرار دادند و نتایج آن را طی گزارشی منتشر نمودند. همینطور گروه کارشناسان شرکت Corellium اظهار نمودند که کاربران می‌توانند لینوکس را در روی چیپ های اپل سیلیکون با استفاده از سیستم عامل pongoOS نیز اجرا نمایند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *