فیسبوک صفحات موسسات خیریه، سایت های خبری و صفحات دولتی را در استرالیا مسدود کرد

فیسبوک صفحات موسسات خیریه، سایت های خبری و صفحات دولتی را در استرالیا مسدود کرد

از آنجایی که چندی پیش قانون‌گذاران استرالیایی لایحه ای را تصویب کردند که بر اساس آن شرکت های غول پیکر تکنولوژی می بایست به سایت های خبری استرالیایی مالیات پرداخت کنند، فیسبوک در جواب به این لایحه تمام صفحاتی را که می‌توانست به نحوی به خبرها رویدادهای خبری مربوط می شود را مسدود نمود.

همانطور که قبلاً نیز فیسبوک تهدید به انجام این کار رو کرده بود، بالاخره در استرالیا صفحات منابع خبری را محدود نمود و این  این عمل فیسبوک در پی اقدامات جدید قانونگذاران استرالیایی می باشد که تمام شبکه های اجتماعی را به نحوی موظف به پرداخت مالیات می کنند.

علاوه بر محدود کردن صفحات مربوط به ارگانهای خبری، فیسبوک هم‌چنین صفحات مربوط به برخی بنیادهای خیریه و  برخی از خدمات امور پزشکی را نیز مسدود کرد. بر اساس گزارش رویتر فیسبوک پس از آن دوباره صفحات مربوط به ارگانهای دولتی را فعال نمود. اما بقیه صفحات باقیمانده هم‌چنان برای کاربران استرالیایی قابل دسترس نیستند.

رئیس جمهور استرالیا اسکات موریسون در پست فیسبوک خود بیان کرد که فیسبوک با این کارش استرالیا را از امروز از زمره دوستان خود خارج نمود و با این کارش کلیه سرویس‌های و منابع اطلاعاتی خبری حیاتی در ارتباط با امور پزشکی و سرویس‌های اورژانسی غیر قابل دسترس شدند.

او گفت این عمل بسیار ناامید کننده است و این‌گونه واکنش ها فقط تایید می نماید که نگرانی در حال افزایشی که برخی از کشورها در ارتباط با نحوه رفتار شرکت های غول پیکر تکنولوژی دارند کاملا  بجاست. فکر می‌کنند که آنها از دولت بزرگ‌ترند و عقیده دارند که قوانین شامل حال آنها نمی شود. در ادامه بیان داشت که آنها با این کارشان دنیا را تغییر داده اند اما به این بدان معنا نیست که آنها می توانند بر آن سلطه جویی هم بکنند.

او در ادامه گفت که ما با عمل این شرکت‌های بزرگ تکنولوژی عقب نخواهیم کشید و به فیسبوک پیشنهاد نمود که همانند گوگل که اخیراً به این قانون به خوبی تن در داد و با دولت همکاری نمود نیز در اقدام مشابهی با قانون‌گذاران استرالیایی همکاری های لازم را انجام دهند .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.