شرکت TSMC ساخت کارخانه چیپ های پنج نانومتری را در آریزونا آغاز نمود

شرکت TSMC ساخت کارخانه چیپ های پنج نانومتری را در آریزونا آغاز نمود

شریک تایوانی اپل در زمینه ساخت نیمه هادی ها در روز سه‌شنبه اعلام نمود که احداث کارخانه ۱۲ میلیارد دلاری ساخت چیپ را آریزونا آغاز نموده است. در این مورد انتظار می‌رود که در این کارخانه وافر های مورد نیاز برای روند تولید چیپ های ۵ نانومتری را تأمین کند.

مدیرعامل شرکت TSMC در سمپوزیوم سالانه این شرکت که به صورت آنلاین برای دومین سال پیاپی برگزار می شد توضیحاتی را ارائه کرد که توسط منبع خبری رویترز منتشر شده است. پروژه تولید کارخانه چیپ ۱۲ میلیارد دلاری در سال گذشته تصویب شد و در ماه مارس شرکت TSMC تصمیم گرفت این پروژه را به صورت عملی به اجرا در بیاورد.

مدیرعامل‌شرکت TSMC در روز سه شنبه گفت که این پروژه بر اساس زمانبندی به جلو می‌رود و تا ۲۰۲۴ قرار است که مرحله تولید چیپ های ۵ نانومتری در این کارخانه آغاز شود. برخی از این تولیدات مربوط به این کارخانه قرار است که در سیستم های هوش مصنوعی به کار رفته در ساخت خودروهای هوشمند به کار رود.

برخی گزارش ها در ماه مه اعلام نموند که شرکت TSMC در حال اجرای مذاکراتی است که چند بخش اضافی را در آریزونا ایجاد کند. ولی هنوز مشخص نیست که چه مشتریانی قرار است که در آن کارخانه جات شروع به خدمت کنند.

از طرف دیگر شرکت TSMC قرار است تولید انواع چیپ های ۳ نانومتری را در کارخانجات خود در تانیان تایوان در نیمه دوم ۲۰۲۲ شروع کند. این گزارش توسط رویترز به انتشار رسیده است.  البته گزارش رویترز مبنی بر تولید چیپ‌های ۳ نانومتری برای اولین بار در جون ۲۰۲۰ منتشر شد و بعد از آن نیز این منبع خبری گزارش نمود که اپل بخشی از تولیدات ارائه شده توسط شرکت TSMC را برای چیپ های سری A و سری M خود که قرار است در آیفون ها، آیپدها، و مک های آینده به کار رود را شروع کرده است.

در مقایسه با چیپ های کنونی ۵ نانومتری حرکت به سمت های ۳ نانومتری ۱۰ تا ۱۵ درصد میزان افزایش عملکرد را به همراه خواهد داشت و در مقابل  ۲۰ و ۲۵ درصد نیز به کاهش مصرف انرژی باتری نیز خواهد انجامید. این گزارشی است که توسط شرکت TSMC در سال قبل ارائه شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.