رای قاضی پرونده اپیک گیمز و اپل به توسعه دهندگان اپل استور اجازه می‌دهد گزینه درگاه پرداخت جداگانه را در اپل استور داشته باشند

رای قاضی پرونده اپیک گیمز و اپل به توسعه دهندگان اپل استور اجازه می‌دهد گزینه درگاه پرداخت جداگانه را در اپل استور داشته باشند

امروز قاضی پرونده اپیک گیمز و اپل در منطقه یالات متحده آمریکا به رای نهایی خود رسید. قاضی اعلام نمود که نحوه رفتار اپل در اپل استور یک عملکرد ضد رقابتی است اما در سایر موارد به نفع اپل رأی صادر نمود. قاضی راجرز گفت که دادگاه نمی‌تواند نهایتاً نتیجه گیری کند که اپل یک شرکت مونوپولی می‌باشد که دارای قوانین ضد رقابتی است. اما اضافه نمود که اپل در برخی موارد بر اساس قوانین رقابتی ایالت متحده ایالت کالیفرنیا در برخی از اعمال غیر رقابتی شرکت داشته است.

قاضی راجرز در نهایت نتیجه گیری نمود که اپل می بایست به توسعه دهندگان اجازه دهد در اپ استور از لینک های جداگانه برای پرداخت های داخل اپلیکیشنی برخوردار باشند تا مصرف‌ کننده بتواند با انتخاب خود گزینه مناسب را برگزیند. بنابراین بر اساس رای دادگاه به اپل دستور داد تا به توسعه دهندگان این امکان داده شود تا بتوانند گزینه‌ های دیگری به غیر از گزینه پرداخت های داخل اپلیکیشنی در اپ استور را به مشتریان ارائه دهند.

اپل در هفته پیش اعلام نمود که از سال ۲۰۲۲ به توسعه دهندگان اپلیکیشن های در طبقه بندی های خاص مانند نتفلیکس، اسپاتیفای، آمازون کیندل اجازه خواهد داد تا بتوانند با داشتن لینک هایی که وب سایت آنها هدایت می شود  انتخاب های مختلفی را از لحاظ پرداخت های داخل اپلیکیشنی در اختیار کاربران قرار دهند. البته بر اساس رای دادگاه اپل باید این عمل را برای تمامی اپلیکیشن ها به صورت یکسان به اجرا در بیاورد و همینطور باید این امکان به توسعه دهندگان داده شود که به صورت واضح در ارتباط با گزینه های مختلف پرداختی به مصرف کنندگان و کاربران اطلاعات لازم را بدهند.

نبرد قانونی میان اپل و اپیک گیمز در سال ۲۰۲۰ در پی حذف اپلیکیشن فورتنایت از اپ استور آغاز گردید، زیرا که اپیک بدون اطلاع اپل گزینه هزینه پرداختی مستقیم را در اپل استور به سمت وب سایت های خود ایجاد کرده بود و در پی حذف این اپلیکیشن از  اپ استور شرکت اپیک گیمز یک سری از شکایت های قانونی را در سطح گسترده‌ای بر علیه اپل را انداخت. این شرکت اپل را متهم نمود که با اعمال مونوپولی و سلطه جویی مانع از رقابت سالم میان اپلیکیشن‌ها شده و همینطور با عدم اجازه به گزینه های مختلف پرداختی مانع از رشد و توسعه دهندگان در محیط اپل استور می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.