دعوای حقوقی اپل و شرکت Prepear بر سر مشابهت لوگوی میوه ای اپل

دعوای حقوقی اپل و شرکت Prepear بر سر مشابهت لوگوی میوه ای اپل

اپل و Prepear اخیراً وارد یک دعوای حقوقی شده و بر اساس آن اپل این شرکت را متهم به استفاده از لوگوی میوه ای گلابی که مشابهت زیادی با لوگوی سیب اپل دارد کرده است. دعوای حقوقی از آنجا آغاز شد که اپل در ماه آگوست به طور رسمی این اپلیکیشن Prepear را به خاطر استفاده از لوگوی گلابی که مشابهت زیادی با لوگوی اپل دارد مورد شکایت قرار داده است.

 اما از طرف دیگر شرکت Prepear  که اپلیکیشنی برای برنامه های غذایی مختلف بچه هاست چنین ادعایی را کاملاً غیر منصفانه و بی ربط می خواند. شرکت اپل عقیده دارد که طراحی و مفهوم لوگوی گلابی مورد استفاده برای شرکت Prepear بسیار شبیه به لوگوی سیب مشهور اپل بوده و همان مفهوم تجاری مشابه با لوگوی اپل را در ذهن مشتری ایجاد می کند.

مطابق با آنچه که اپل ادعا می کند از آنجا که الگوی طراحی لوگوی گلابی این شرکت از لحاظ مفهوم و نوع طراحی بسیار با لوگوی اپل مشابه است و از لحاظ ظاهری می تواند در ذهن مشتری لوگوی مشهور اپل را تداعی  کند.

اما شرکت Prepear اپل را متهم به اعمال تاکتیک‌های زورگویانه ای می‌کند که این کمپانی را در دامان خرج‌های بسیار گزاف حقوقی انداخته و باعث شده  که این کمپانی حداقل یکی از کارمندان خوبش را در این زمینه نیز از دست بدهد.

در جواب به این اقدام اپل، موسس شرکت Prepear به نام Russell Monson یک کمپین دادخواست اینترنتی به نام “گلابی را نجات دهید و به بیزینس میوه‌ای لوگوی شرکت اپل پایان دهید” را به راه انداخته است. این کمپین اینترنتی صفحه ای است که از عموم دعوت می کند با دادن رای خود از این شرکت در مقابل اپل حمایت کنند.

متن این دادخواست اینترنتی به این قرار است : اپل در طول سال‌های اخیر در مقابل لوگوی هر شرکتی که شکلی مشابه با هر گونه میوه ای داشته باشد مخالفت کرده و از آن شکایت کرده است و از این طریق یک دعوای حقوقی بسیار گران را به راه انداخته است. در صورتی که هیچ یک از آن لوگو های قبلی حتی شباهتی نزدیک به لوگوی اپل را نیز نداشته اند و حتی از لحاظ بیزینسی نیز در یک خط و گروه مشابهی نیز نبوده اند که بخواهند با این شرکت رقابت کنند.

این در حالی است که اپل لاخیرا  دعوای حقوقی خود با شرکت Corellium  بر سر استفاده غیر قانونی از بخش هایی از  iOS  به رای دادگاه واگذار کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *