در تست گیگ بنچ چیپ اینتل Alder Lake برای دسکتاپ سریع تر از چیپ های m1 مک همراه با مصرف باتری بیشتر ظاهر شد

در تست گیگ بنچ چیپ اینتل Alder Lake برای دسکتاپ سریع تر از چیپ های m1 مک همراه با مصرف باتری بیشتر ظاهر شد

هفته پیش اینتل پردازنده‌های نسل ۱۲ خود را به نام Alder Lake  معرفی نمود و در کنار آن ۶ پردازنده جدید را که قرار است در کامپیوترهای دسکتاپ به کار برود را نیز اعلام ارائه کرد. یکی از این پردازش گر ها شامل پردازشگر فوق پیشرفته Core i9-12900K با ۱۶ هسته می‌باشد که ۸ هسته‌ای آن‌ پرمصرف و پرقدرت و هشت هسته دیگر دارای مصرف پایین می باشند.

در حالی که این این پردازنده های نسل ۱۲ برای کامپیوتر های دسکتاپ ساخته شدند اما هنوز مقایسه آنها با چیپ های M1 Pro و M1 Max که در مدل های مک بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی به کار گرفته شده است جالب به نظر می رسد، زیرا که برخی شایعات پیشنهاد می کنند که اپل قصد دارد آیمک های ۲۷ اینچی جدید خود را نیز با همان چیپ های M1 Pro و M1 Max در اول سال بعد به بازار عرضه کند. اولین نتایج تست تست گیگ بند ۵ برای پردازنده Core i9-12900K مشخص ساخت که این پردازنده تقریباً یک و نیم برابر سریع تر از چیپ های M1 Pro  و M1 Max در عملکردهای چند هسته ای می باشد. به خصوص پردازنده Core i9-12900K در تست چند هسته‌ای توانست امتیاز ۱۸۵۰۰ را به دست بیاورد که در مقایسه با رقم به دست آمده برای چیپ های M1 Pro و M1 Max که ۱۲۵۰۰ می باشد  برتری نسبی قابل توجهی را نشان می دهد.

در حالی که پردازنده Core i9-12900K تا حد قابل ملاحظه ای سریعتر از چیپ های M1 Pro و M1 Max در این تست ظاهر شده است اما باید گفت که تا حد قابل ملاحظه‌ای نیز باتری بیشتری را در مقایسه با چیپ های اپل مصرف می کند.  بر اساس آنچه که اپل اینتل اعلام نموده است این چیپ های جدید قادرند تا ۱۲۵ وات در فرکانس های پایین  باتری مصرف کنند و درصورت با فعال بودن قابلیت توربو بوست ۲۴۱ وات مصرف باتری خواهند داشت.

  ذکر این نکته لازم است که اپل وقتی که در برای اولین بار انتقال حرکت خود را از سمت چیپ های اینتل به سمت اپل سیلیکون در ۲۰۲۰ اعلام کرد هیچ‌گاه ادعا نکرد که این ها سریع ترین چیپ در بازار خواهد بود اما به جای آن از لحاظ نسبت عملکرد به مصرف پیشتاز خواهند بود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.