خطوط هوایی آمریکا در ارتباط با خطرات تکنولوژی ۵ جی در لحظ فرود هواپیما هشدار داد

خطوط هوایی آمریکا در ارتباط با خطرات تکنولوژی ۵ جی در لحظ فرود هواپیما هشدار داد

بر اساس گزارشی از رویترز تغییراتی نوع جدیدی از تکنولوژی ۵ جی به نام C-Band 5G که قرار است توسط شرکت‌های مخابراتی اصلی آمریکا به نام های Verizon و AT&T ارائه شود می تواند به بروز اختلالات در زمان پرواز و همینطور نشستن هواپیماها بینجامد و در نهایت سبب تأخیر های گسترده سراسری در آمریکا برای مسافران و همینطور در زمینه حمل و نقل بار ها خواهد شد.  این مطلبی است که بیشتر خطوط هوایی آمریکا روز دوشنبه در طی نامه ای به کنسول اقتصادی ملی کاخ سفید،  وزارت های  FAA و FCC فرستاده‌اند.

در متن این نامه آمده است که در مرحله بلند شدن هواپیما از سطح زمین نیاز ضروری دارد که تمام سیستم های مخابراتی هیچ گونه اختلالی در در برج کنترل و سیستم ارتفاع سنج هواپیما ها ایجاد نکنند. این نامه توسط مدیر عامل های تمام خطوط هوایی آمریکا از جمله دلتا، یونایتد ایرلاین، جت بلو، فدکس و غیره امضا شده است. در ادامه این نوشته آمده است که در صورت وجود هر گونه اختلالی باعث خواهد شد که بیش از ۱۱۰۰ پرواز کنسل شده و یا با تاخیر مواجه شود و بیش از صدها هزار مسافر سرگردان بمانند.

وزارت امور هوانوردی فدرال آمریکا نیز ادعا نمود که امواج C-Band 5G می‌تواند سیستم ارتفاع سنج های هواپیماها را مورد تاثیر قرار دهد و به خصوص در شرایط هوایی نامناسب باعث بروز خطرات جدی شود. وزارت هوانوردی در حال حاضر دکل های تقویت کننده ای در ۵۰ فرودگاه مهم آمریکا برای تقویت امواج وایرلس در کنار باندهای پرواز قرار داده است.  خطوط هوایی ادعا می‌کنند که این تدابیر کافی نمی باشند و امواج C-Band 5G  باید به فاصله دو مایلی از فرودگاه کاملاً محدود شوند. باید گفت شرکت‌های مخابراتی AT&T و Verizon در حال تلاش برای تقویت باند  ۵ جی خود از ماه دسامبر بوده‌اند، اما به دلیل اعتراض های گوناگون از وزارت های FAA و FCC پروژه آنها به تاخیر افتاده است. این دو شرکت در نهایت موافقت نمودند که این پروژه را تا ۱۹ ژانویه به تأخیر بیندازند تا به خطوط هوایی وقت بیشتری داده شود تا در این مورد هماهنگی های لازم به عمل آید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.