تفاوت میان تکنولوژی ۵ جی  mmWave و Sub-6GHz در آیفون چیست؟

تفاوت میان تکنولوژی ۵ جی  mmWave و  Sub-6GHz در آیفون چیست؟

 تمام مدل های آیفون ۱۲ امسال مجهز به مدم های کوالکوم بوده که تکنولوژی ۵ جی را حمایت می کنند. اما مشتریان باید بدان که همه انواع تکنولوژی های ۵ جی یکسان نیست. یک نوع از آن که بسیار سریع  بوده و ام ام ویو mmWave یا میلی متر ویو نام دارد و نوع دیگر که بسیار معمول تر است واز  سرعت بسیار کمتری برخوردار می باشد ساب ۶ گیگاهرتز نام دارد.

شایعات مختلفی در مورد اینکه آیفون امسال از چه نوع تکنولوژی ۵ جی برخوردار خواهند بود. اما به نظر می رسد نوع بسیار سریع تر ۵ جی فقط در مدل ها پیشرفته تر آیفون ۱۲ پرو اعمال شود و بنا به برخی شایعات فقط به مدل آیفون ۱۲ پرو مکس محدود شود. و حال به بررسی اجمالی این دو نوع تکنولوژی می پردازیم:

تکنولوژی ۵ جی به نسل پنجم اینترنت وایرلس سلولار اطلاق می شود. این تکنولوژی قرار است جانشین تکنولوژی ۴ جی ال تی ای  شود که از سال۲۰۱۰ وجود دارد. به طور کلی دو نوع شبکه ۵ جی وجود دارد. نوع بسیار سریع ۵ جی ام ام ویو که عموم مردم از آن به عنوان ۵ جی واقعی صحبت می کنند و یک نوع ۵ جی  با سرعت کم تر که در برخی کشور ها استفاده می شود و رایج تر است .

در تکنولوژی ۵ جی  mmWave از فرکانس امواج های رادیویی استفاده می شود که در بازه ۲۴ تا ۴۰ گیگاهرتز قرار می گیرند. در طرف دیگر تکنولوژی ۵ جی ساب ۶ گیگاهرتز وجود دارد که در محدوده امواج کوتاه تر با پهنای زیر ۶ گیگاهرتز عمل می کند.

۵ جی mmWave فوق‌العاده سریع بوده ولی برای استفاده از آن باید کاربر در محدوده برج های ۵ جی باشد بنابراین در مناطق حومه و دور از شهر بکار نمی آید. همین طور این تکنولوژی می تواند با وجود هر مانعی سر راه آن مثل در،  پنجره، درخت و غیره بلاک شود. به همین دلیل است که  برای آن باید از تاور های متعددی استفاده شود و دارای محدودیت های متعدد و صرف هزینه های بسیار زیادی می باشد. 

1 نظر در مورد “تفاوت میان تکنولوژی ۵ جی  mmWave و Sub-6GHz در آیفون چیست؟

  1. اشتراک ها: احتمال می رود آیفون اس ای جدید با حمایت ۵ جی تا سال ۲۰۲۲ معرفی شود | Texnoli

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.