بریتانیا اپل و آمازون را برای سونامی ضایعات الکترونیک سرزنش کرد

بریتانیا اپل و آمازون را برای سونامی ضایعات الکترونیک سرزنش کرد

بخش زیست محیطی دولت بریتانیا می گوید که طراحی محصولات اپل به خصوص آیفون طوری است که تقریباً تعمیر آن را غیر ممکن می کند و از این لحاظ در چرخه بازیافت قطعات الکترونیک را ایجاد اشکال می‌نماید. در پی یک بررسی ۹ ماهه کمیته مرکزی بخش زیست محیطی بریتانیا به این نتیجه رسید که کمپانی هایی نظیر اپل باید در ارتباط با ضایعات الکترونیک احساس مسئولیت بیشتری نمایند.

اپل که در طول این پژوهش نیز از همکاری با کمیته مربوطه خودداری کرده است از سوی هیئت مرکزی این کمیته متهم به ساخت محصولاتی  است که تعمیر آنها بسیار گران تمام می شود به طوری که مشتری را مجبور به خرید یک وسیله جدید می کند.

هیئت مرکزی این کمیته بیان می دارد که کمپانی های تکنولوژی نظیر اپل قطعات داخلی وسیله های شان را چنان به هم الحاق و متصل می کنند که تعمیر آنها را تقریباً غیر ممکن می سازد. این کمیته متوجه شد که مشتری ها در این مورد کاملاً بر محصولاتی که می خرند کنترل ندارند و نمی توانند خود قطعات آن را باز کرده و برای تعمیر به جایی مراجعه کنند.  آنها حتی به دفترچه راهنمایی دسترسی ندارند که آنها را در رفع مشکل وسیله خود یاری کند.

این کمیته در ادامه بیان می دارد اپل با ارائه تعمیر برای محصولات خود مبلغ بسیار گزافی را از مشتریان می گیرد به طوری که برخی مواقع بهای تعمیر بسیار بیشتر از خریدن محصول جدید پای مشتری در می‌آید.

البته انگشت اشاره این کمیته زیست محیطی تنها به اپل و همین طور گوشی های همراه نیست بلکه سایر محصولات الکترونیک نظیر ماشین های لباسشویی را نیز در بر می‌گیرد که باز کردن و تعمیر آن ها به خاطر عدم استفاده از پیچ ها و اتصالات قابل باز و بسته شدن مشکل است.

این کمیته این طور اظهار می‌دارد که بریتانیا بزرگترین تولید کننده ضایعات الکترونیک در دنیا محسوب می شود. این کشور تقریبا ۴۰ درصد این محصولات الکترونیک را به صورت غیرقانونی در کشورهای دیگر به فروش می رساند. از این قرار است که این کمیته عقیده دارد تولید کنندگان و فروشندگان محصولات الکترونیک مسئول ایجاد این ضایعات هستند و باید از این به بعد نسبت به وجه  تعمیر پذیری محصولات خود نیز احساس مسئولیت نمایند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *