اینتل می خواهد چیپ های اپل سیلیکون بسازد

اینتل می خواهد چیپ های اپل سیلیکون بسازد

از آنجایی که اینتل بزودی اپل را به عنوان یکی از مشتریان چیپ های خود به علت حرکت شرکت به سمت چیپ های اپل سیلیکون را از دست خواهد داد، این شرکت سازنده چیپ در حال تلاش برای ادامه دادن همکاری خود با اپل می باشد.

شرکت اینتل در روز سه شنبه اعلام کرد که می‌خواهد ۲۰ میلیارد دلار در آریزونا برای ساخت کارخانجات جدید چیپ سازی سرمایه‌گذاری کند. این شرکت بخش خدماتی جدیدی را تحت‌ عنوان بخش خدماتی اکتشافی اینتل IFS ساخته است که به عنوان بخش جدید اینتل برای تولید چیپ های با ساختار ‏x۸۶ استوار است. اینتل همینطور قصد دارد چیپ های با ساختاری شبیه به ARM به کار رفته در چیپ‌های سری A  سری  و سری M اپل را نیز بسازد.

این کارخانه جدید بیشتر بر تولید چیپ های اپل سیلیکون و همین طور پردازشگر هایی با طراحی های مشابه  ARM استوار خواهد بود. مدیرعامل اینتل Pat Gelsinger به خبرنگاران گفت که سرویس خدماتی IFS در حال حاضر با شرکت‌های بزرگی مانند آمازون سیسکو و مایکروسافت در حال همکاری می باشد و این شرکت همین طور به دنبال جلب علاقه اپل نیز می باشد.

از طرفی اپل با شرکت چیت سازی TSMC مدت زیادی است که کار می کند و این شرکت برای اپل چیپ های مدرن و پیشرفته اپل را می سازد. این شرکت که در تایوان بنا شده است در ایالات متحده نیز کارخانجاتی را دارد.

بنابراین اینتل اگر بخواهد در این عرصه فعالیت کند باید با شرکت TSMC که هم اکنون در عرصه چیپ سازی پیشگام است رقابت کند. در حالی که اپل و TSMC در حال همکاری برای ساخت چیپ های ۵ نانومتری می باشند و همین طور چشم به تولید به چیپ های با میزان باتری بسیار کمتر و کارآمدتر ۳ و ۴ نانومتری می باشند. اما شرکت اینتل هنوز برای تولید چیزهای هفت نانومتری با مشکلات با مشکلاتی همراه است. آیا در آینده شاهد عرضه محصولاتی مانند مک بوک m1 با چیپ های اپل خواهیم بود؟ 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *