ایتالیا اپل را ۱۰ میلیون یورو بابت تبلیغات آیفون های مقاوم در برابر آب جریمه نمود

ایتالیا اپل را ۱۰ میلیون یورو بابت تبلیغات آیفون های مقاوم در برابر آب جریمه نمود

اپل از جانب کمیته ضد انحصاری ایتالیایی به مبلغ ۱۰ میلیون یورو یا ۱۲ میلیون دلار بابت ادعای گمراه کننده ای که برای تبلیغ قلبلیت ضد آب آیفون ها به کاربران ارائه داد مورد جریمه قرار گرفت. در این هفته قانون گذاران ایتالیایی از شعبه ایتالیایی اپل بابت دو تبلیغ تجاری که توسط این شرکت برای مدل های آیفون ۸ تا آیفون ۱۱ ارائه شده بود شکایت نمودند.

این شکایات بیشتر مربوط به قابلیت ضد آب آیفون اپل بوده که بر اساس شرایط  آزمایشگاهی خاص می باشد و با شرایط دنیای واقعی فاصله زیادی دارد. اپل در تبلیغاتش می گوید آیفون ها می توانند در عمق ۱ تا ۴ متر در برابر آب مقاومت کنند و تا مدت ۳۰ دقیقه دوام بیاورد.

این شرکت به این محکوم شد که به طور صحیح به مشتریان برای شرایط دقیقی که خاصیت ضد آب موثر خواهد بود به مشتریان آگاه سازی و شفاف سازی نکرده است.  به طوری که بعد از تبلیغات مشخص شد که اپل این آزمایشات را در شرایط تست با آب خالص انجام داده است که با شرایط دنیای واقعی فاصله زیادی دارد.

مطلب دیگری که در این ادعای اپل وجود دارد و کمیته ضد انحصاری بر آن تاکید گذاشته این است که شرایط گارانتی اپل خسارت حاصل از قرار دادن آیفون در محیط های مایع و آب را شامل نمی شود. این چیزی است که با مفهوم و متن تبلیغات ارائه شده به مشتریان و ادعای آن مبنی بر ضد آب بودن آیفون‌ها منافات دارد.

 بنابراین آنچه که کمیته ضد انحصاری ایتالیایی به آن اشاره می کند این است که این شکایت و اتهام به طور اخص مربوط به تبلیغات ناشفاف است که در آن به مشتری شرایط و محدودیت های ضد آب بودن آگاهی داده نمی شود.

 کمیته ضد انحصاری هم اینطور بیان می کند که اقدام اپل مبنی بر عدم ارائه گارانتی برای خسارت قرار دادن وسیله در هنگام فروش قابل قبول نمی باشد و این مسئله کاملاً با حق مشتری که در قانون به آن اشاره شده است قانون حمایت از مشتری فاصله زیادی دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *