اپل چیپ های جدید M1 Pro و ‌M1‌ Max را برای مک بوک پرو های جدید معرفی نمود

اپل چیپ های جدید M1 Pro و ‌M1‌ Max را برای مک بوک پرو های جدید معرفی نمود

اپل در رویداد Unleashed خود چیپ های جدید خود را تحت نام‌های M1 Pro و ‌M1‌ Max معرفی نمود. این چیپ ها جایگزین چیپ های قدیمی تر اپل یعنی M1 می باشند. مک بوک پرو های جدید با استفاده از چیپ های به روز رسانی شده قادرند تا ۷۰ درصد نسبت به چیزهای ام یک قدرت پردازشی بیشتری را داشته باشند.

چیپ ‌M1‌ Pro دارای ۱۰ هسته پردازشی می باشد که شامل ۸ هسته قدرتمند و پر مصرف و دو هسته کم مصرف می باشد و از لحاظ گرافیکی چیپ ‌M1‌ Pro دارای ۱۶ هسته پردازشگر گرافیکی می باشد که دو برابر قدرت چیپ‌های M1 را ارائه می دهند.  این چیپ ها قادر است تا ۲۰۰ گیگ بر ثانیه پهنای حافظه را حمایت کند و همینطور می تواند تا ۳۲ گیگ رم را ساپورت نمایند.

اما چیپ دیگر به نام ‌M1‌ Max می باشد که بر پایه چیپ ‌M1‌ Pro ساخته شده است، با این تفاوت که دارای دو برابر رابط حافظه ای نسبت به چیپ M1 Pro می باشد و قادر است تا ۴۰۰ گیگ بر ثانیه پهنای حافظه را حمایت کند و می تواند تا ۶۴ گیگابایت رم را ساپورت نماید. این چیپ بمانند M1 Pro دارای ۱۰ هسته پردازشی می باشد، اما از لحاظ گرافیکی دارای ۳۲ هسته گرافیکی بوده که می تواند تا ۷ برابر سریعتر  عمل نماید و در مقابل از ۷۰ درصد مصرف باتری کمتری برخوردار می باشند.

ساختار کم مصرف چیپ های  M1 Pro  و M1 Max این معنی باشد که آنها می‌توانند از سرعت پردازشی برابری در هنگام استفاده از باتری و برق برخوردار باشند. این ادعایی است که اپل مطرح نموده است. علاوه بر این چیپ های  M1 Pro  و M1 Max ای دارای انجین مدیای پیشرفته بوده که برای پردازش ویدیویی سرسعتر بسیار مفید باشد. در مقایسه با GPU در نوت بوک‌های pc این چیپ ها می‌توانند قدرت پردازشی و عملکردی بیشتری را با مصرف ۷۰ درصد باتری کمتر ارائه کنند. اپل این ادعا را نیز در کنفرانس خود مطرح نمود.

در ارتباط با چیپ M1 Max اپل می گوید  GPU می‌تواند همان قدرت پردازش گرافیکی لپ تاپ های فوق پیشرفته  کامپکت  PC را ارائه کند، در حالی که از ۴۰ درصد مصرف باتری کمتری برخوردار می باشد و همینطور قدرت پردازشی گرافیکی این چیپ ها با پیشرفته ترین GPU به کار رفته در لپ تاپ های پی سی بزرگتر براری می‌کند، در حالی که تا حد ۱۰۰ وات مصرف باتری کمتری دارد.

علاوه بر این چیپ های  M1 Pro  و M1 Max از پردازش ویدیوی بسیار بالایی برای انجام ویرایش های ویدیویی حرفه ای در کیفیت های ۴K و ۸K  در ازای مصرف باتری بسیار کمی برخوردار می باشند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.