اپل و گوگل در ایتالیا به خاطر استفاده از داده‌های شخصی کاربران برای مقاصد تبلیغاتی به ۱۱ میلیون دلار جریمه شدند

اپل و گوگل در ایتالیا به خاطر استفاده از داده‌های شخصی کاربران برای مقاصد تبلیغاتی به ۱۱ میلیون دلار جریمه شدند

اپل و گوگل امروز در کشور ایتالیا توسط ناظران کمیته ضد رقابتی ایتالیا به دلیل استفاده از داده‌های کاربران برای مقاصد تبلیغاتی به مبلغ ۱۱ میلیون دلار جریمه شدند. بر اساس قوانین ایتالیا فروش داده‌های شخصی کاربران به شرکت های تبلیغاتی بدون شفاف‌سازی های لازم سرپیچی از قوانین کشور و حقوق مصرف‌کنندگان به حساب می‌آید.

این کمیته ادعا می کنند که هر دو شرکت اپل و گوگل از داده های کاربران و جمع آوری آنها در سرویس های خود در جهت مقاصد اقتصادی و تبلیغاتی بدون اطلاع کاربر استفاده نموده اند. در این مورد این کمیته عقیده دارد که اپل به طور مستقیم از داده‌های شخصی کاربران و جمع آوری آنها به منظور افزایش فروش محصولات خود و ارائه آنها به شرکت های ترد پارتی بهره گرفته است.

این کمیته می گوید اپل این اطلاعات را در پلتفرم های خود نظیر اپ استور آیتیونز و اپل بوکس مورد استفاده قرار داده است. این ناظران عقیده دارند که هیچ کدام از شرکت های اپل و گوگل در مورد چگونگی استفاده از داده ها هیچگونه شفاف‌سازی لازم و کفی را برای کاربران انجام نداده اند و آنها را در جریان امور نگذاشته اند.  به خصوص در متن این جریمه آمده است که اپل به کاربرانش جهت استفاده از مقاصد تبلیغاتی خود شفاف سازی های لازم را برای اینکه چطور داده‌های آنها را استفاده می‌کند را ارائه نمی دهد.

عوامل دولت ایتالیا می گویند وقتی که کاربران اپل آیدی را ایجاد می کنند که در حقیقت برای دسترسی به کلیه خدمات اپل ضروری می باشد اپل به طور شفاف و واضح به کاربران نوع و هدف از جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران را به آنها ارائه نمی‌کند بدون اطلاع کاربران آنها را به برای مقاصد تبلیغاتی استفاده می‌کند. این کمیته اعتقاد دارد که اپل تنها به کاربرانش می گوید که داده های آنها بهبود بخشیدن و تجربه بهتر محیط داخلی محصولات  به کار می‌رود و هیچکدام از آنها برای مقاصد تبلیغاتی استفاده نمی کند. به عنوان مثال وقتی که شما از محیط اپ استور استفاده می کنید اپل به کاربران صفحه ای را نشان می‌دهد که به آنها اطلاع می‌دهد اپل ممکن است برخی از داده های آنها را به منظور آنکه تجربه بهتر و ایمنی بالاتر سرویس و خدمات به مشتریان مورد استفاده قرار دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.