اپل می گوید کاهش کمیسیون اپ استور می تواند در میزان درآمد کل شرکت تاثیر منفی بگذارد

اپل می گوید کاهش کمیسیون اپ استور می تواند در میزان درآمد کل شرکت تاثیر منفی بگذارد

اپل به سرمایه‌گذاران هشدار داد که تغییر در کمیسیون اپ استور می تواند در مرحله تولید مک بوک پرو را نیز دچار اشکال نماید. این در حالی است که برخی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن از اپل خواستند تا کمیسیون اپ استور را کاهش و یا کاملا آن را حذف نماید.

بلومبرگ گزارش می دهد که این هشدار به سرمایه‌ گذاران بورس توسط اپل در روز جمعه ارسال شد. از همان زمانی که اپ استور در سال ۲۰۰۸ معرفی شد کمیسیون ۳۰ درصد برای هر نوع خرید از طریق فروشگاه آنلاین شامل اپلیکیشن ها و خریدهای داخل اپلیکیشن اعمال می شد.

در سال های اخیر توسعه دهندگان وب از میزان کمیسیون اپ استور ناراضی بوده و از اپل خواسته‌ اند که این میزان را کاهش دهد. اپل در جواب به سرمایه ‌گذاران هشدار داد که هر نوع کاهش در میزان ۳۰ درصد کمیسیون اپ استور می تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای درآمد و وضعیت مالی کمپانی را دچار مشکل نماید.

 اپل در چند روز گذشته گزارش درآمد سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ را با مقدار درآمد ۶۴.۷ میلیارد دلار و ۱۲.۶ میلیارد سود اعلام نمود. در این میان سرویس اپ استور میزان ۱۴.۵ میلیارد دلار را به خود اختصاص داد که نسبت به سال قبل که ۱۲.۵ میلیارد دلار بود روند افزایشی را نشان می دهد. بخشی از این اعداد و ارقام در ارتباط با میزان درآمد و سود مربوط به اپ استور می شود. بنابر این هر گونه تغییری در میزان درآمد اپ استور می تواند در میزان کل درآمد شرکت تاثیرات قابل توجهی را بگذارد.

چندی پیش فورتنایت از اپ استور در پی سرپیچی کمپانی اپیک گیمز از پرداخت کمیسیون در قبال خرید های داخل اپلیکیشن منع گردید. در این مورد ادعای اپیک گیمز سازنده بازی فورتنایت این است که اپل با تحت فشار قرار دادن برنامه نویسان و مجبور کردن آن ها به پرداخت کمیسیون های گران قیمت از قانون سرپیچی کرده است. اما با توجه به بیانات اخیر اپل به نظر نمی رسد که این شرکت بخواهد در زمینه کاهش میزان کمیسیون اپ استور تغییراتی را ایجاد نماید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *