اپل می خواهد پسورد ها را با آیفون یا مک شما جایگزین کند

اپل می خواهد پسورد ها را با آیفون یا مک شما جایگزین کند

اپل به دنبال اعمال راه حلی برای یک آینده بدون پسورد می باشد و قصد دارد با استفاده از قابلیت جدید کلید های های دیجیتالی آی کلاد به نام passkey به این هدف نایل آید.

در رویداد WWDC اپل در فصلی با عنوان حرکتی فراتر از پسورد تیزر هایی معرفی شد از قابلیت جدید استفاده از کلیدهای دیجیتالی آیکلاد به نام passkey مطرح شد. این قابلیت برای مقاصد  تست و بررسی در سیستم‌های عامل iOS 16 و macOS Monterey موجود می‌باشد. اما هنوز نسخه کامل آن منتشر نشده است.

در حقیقت این کلید های عبور شامل دو کلید دیجیتالی خصوصی و عمومی می باشند که بر اساس استاندارد WebAuthn بنیانگذاری شده‌اند. آنها عموماً مانند کلید های امنیتی یک سخت افزار عمل می کنند. اما در بخش Keychain آیکلاد با امنیت بالایی ذخیره شده اند.

این بدان معنی است که کاربران نیازی ندارند که  این کلیدهای سخت افزاری دیجیتالی را با خود حمل کنند. چرا که در آیفون آیپد و مک آنها ذخیره شده اند. علاوه بر آن کلید های دیجیتالی در وسایل مختلف قابلیت هماهنگی و اتصال دارند. به این معنی که اگر یک کاربر تمام وسایل خود را گم کند و یا از دست بدهد باز امکان بازیابی آنها وجود دارد.

در مقایسه با پسورد های سنتی رایج این کلیدهای عبور از یک سری مزایای امنیتی برخوردار می باشند. آنها قابل حدس نیستند و از آنها نمی توان در سرویس‌های مختلف چندین بار استفاده کرد. آنها قابل دستیابی نبوده و آسیب پذیر نیستند و همینطور در معرض هک های مختلف نیز امنیت بالایی دارند.

برای کاربران این کلید های عبور می‌توانند جانشین پسوردها شده و به سادگی و با امنیت بسیار بالا  وظیفه آنها را انجام دهند. اگر این کلیدها به کار برده شوند تمام کاربران تنها نیاز دارند که با فیس آیدی مرحله تشخیص هویت را انجام داده تا بتوانند وارد هر سرویسی و یا بخشی شوند. این کلید های عبور موجود در بخش Keychain آیکلاد هر جا که قابلیت WebAuthn را حمایت کند قابل استفاده هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *