اپل روسیه را به لیست کشورهایی اضافه نمود که قابلیت iCloud Private Relay در آنها قابل دسترس نمی باشد

اپل روسیه را به لیست کشورهایی اضافه نمود که قابلیت iCloud Private Relay   در آنها قابل دسترس نمی باشد

همزمان با رونمایی  ios 15 اپل سرویس جدید آیکلاد پلاس را معرفی نمود که ویژگی های جدیدی را برای پلن های آیکلاد در ازای هزینه اضافی در اختیار کاربران قرار می دهد. یکی از این خصوصیات قابلیت iCloud Private Relay می باشد این قابلیت به گونه ای طراحی شده است که تمام اطلاعاتی که از وسیله خارج می شود را انکریپت می کند، بنابراین هیچ کسی نمی تواند آن را بخواند.

براساس اعلام اپل به دلیل دلایل قانونی در هر کشور این ویژگی در کشورهایی مانند چین، بلاروس، کلمبیا، مصر، قزاقستان، عربستان سعودی، ترکمنستان، اوگاندا و فیلیپین قابلیت اجرایی ندارد. اپل جزییات و لیست محدودیت های کشوری را در ماه جون در دسترس عموم قرار داد. اما به نظر می رسد که این قابلیت جدید iCloud Private Relay در کشور روسیه نیز اجازه قابلیت اجرایی ندارد.

این در حالی است که بسیاری از کاربران شاهد غیر فعال شدن این ویژگی در چند روز اخیر شده‌اند. بر اساس گزارش‌هایی که از کاربران در توییتر منتشر شده است و همینطور منبع خبری روسیه iPhones.ru این ویژگی قبلاً در کشور روسیه از طریق نسخه ‌iOS 15 و iPadOS 15 موجود بود. اما در حال حاضر وقتی که کاربران تلاش می‌کنند که این قابلیت را فعال کنند با پیامی روبرو می‌شود که اعلام می‌کند قابلیت اخیر در کشور آنها قابل حمایت نمی باشد.

بر اساس اعلامیه اپل این شرکت ویژگی اخیرا بدان دلیل طراحی نمود تا بتواند و مانع از دسترسی و خواندن اطلاعات توسط هر کس من جمله خود اپل شود که از این طریق تمام خصوصیات شخصی کاربر غیرقابل دسترس می‌شود. هنوز مشخص نیست که چرا این قابلیت از ابتدا در کشور روسیه فعال بود و در حال حاضر در طی این چند چرا روزه غیر فعال شده است. اما به نظر می رسد مانند گذشته نیز اپل مجبور است در برابر قوانین دولتی هر کشور سر تعظیم فرود آورد و به نظر می رسد این هم اپل تحت تأثیر عوامل دولتی دست به چنین کاری زده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.