اپل برای جلوگیری از پیش روی مالور های جدید اقدام می کند

اپل برای جلوگیری از پیش روی مالور های جدید اقدام می کند

در پی کشف مالور غیرمعمول و جدیدی که پتانسیل حمله به کامپیوترهای مک به خصوص مک های اپل سیلیکون را داشت، اپل برای به حداقل رساندن تاثیر این نرم‌افزار آلوده و هر گونه اثر احتمالی آن در آینده اقداماتی را اتخاذ کرده است.

در روز یکشنبه به وسیله محققان شرکت امنیتی Red Canary آشکار شد که این نرم افزار های قادرند بر روی سیستمهای macOS با یک حمله غیرمعمول مالور جدیدی را نصب کنند. این نوع از ویروس توسط این محققان به نام پرستوی نقره ای نام گذاری شد و آن را می توان اولین نمونه های مالور دانست که توانایی حمله قرار دادن مک های اپل سیلیکون را دارد.

اما آنچه که در این مورد غیر معمول و عجیب بود آن واقعیت بود که مالور نابرده در مراحل اولیه توسعه و آزمایشی خود قرار داشت و نمی توانست به عنوان یک تهدید کاملاً فعال بتواند اخلالی را در سیستم ها ایجاد کند.

در هر صورت بر اساس نظر این محققان این ویروس توانایی اخلال در کامپیوترهای مک را با بروز رسانی بعدی اش خواهد داشت. تاکنون به نظر می رسد که هرگز اختلال جدی در روی کامپیوترهای مک حاصل از این حمله ها مشاهده نشده است و به نظر نمی رسد که به زودی احتمال آن برود. اما در زمان کوتاهی بعد از انتشار جزئیات مربوط به این مالور، اپل برای متوقف کردن پرستوی نقره ای و هرگونه اخلال احتمالی آن اقدامات اولیه را انجام داد.

بر این اساس سخنگوی اپل به اپل اینسایدر اطلاع داد که این شرکت قبلاً اکانت های توسعه دهنده هایی را که از طریق آنها پدیدآورندگان این مالور توانسته بودند در آن نفوذ کنند را غیر فعال نموده است. این عمل به طور موثری می تواند از آلوده شدن مک های جدید توسط این مالور جلوگیری نموده و هرگونه انتشار بیشتر آن را به حداقل برساند.

علاوه بر غیرفعال کردن اکانت توسعه دهندگان اپل بیان می کند که این شرکت راهکارها و حفاظت های نرم افزاری و سخت افزاری امنیتی جدیدی را در سرویس های خدماتی و سرور ها و محصولات خود اعمال نموده است. هم چنین با روزرسانی‌های نرم‌افزاری جدید سعی می‌کند که هرگونه اثرات بیشتر این گونه حمله های ویروسی را کاهش دهد.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *