اپل با ساخت چیپ‌های M1 میلیاردها دلار در هزینه قطعات صرفه‌جویی می کند

اپل با ساخت چیپ‌های M1 میلیاردها دلار در هزینه قطعات صرفه‌جویی می کند

اپل با بکارگیری چیپ‌های M1 به جای پردازشگر های اینتل تنها در برخی از مدل های مک بوک و مک ممکن است در حدود ۲.۵ میلیارد دلار در هزینه قطعات بتواند صرفه‌جویی کند. این تخمین که به وسیله سامیت گوپتا معاون بخش هوش مصنوعی شرکت آی‌بی‌ام اظهار شده است.

او با انجام برخی محاسبات و بررسی مراحل سفارش ارسال قطعات در نهایت توانست مقدار هزینه ای را که اپل ممکن است بتواند از طریق به کارگیری چیپ های اپل سیلیکون ساخت خود صرفه جویی کند را به دست آورد.

این مقام اجرایی شرکت آی‌بی‌ام این طور محاسبات خودش را شروع کرد که اپل در ۲۰۲۰ توانسته است ۸.۶ میلیون دستگاه مک بوک پرو ۱۳ اینچ و ۵.۴ میلیون مک بوک ایر را به مشتریان ارسال کند. در ادامه با فرض اینکه هر پردازشگر اینتل ۴۰ تا ۵۰ دلار نسبت به ساخت چیپ M1 افزایش هزینه خواهد داشت محاسبات خودش را پی‌ریزی کرد.

او در این مورد تمام پردازشگرها را برای مک بوک ایر اینتل Intel Core i5 dual-core در نظر گرفت که قیمتی در حدود ۱۷۵ تا ۲۰۰ دلار و برای مک بوک پرو ها  Intel Core i5 quad-core که در حدود ۲۲۵ تا ۲۵۰ دلار قیمت دارد.

بر اساس هزینه قطعات، این مقام اجرایی شرکت آی بی ام در نهایت به این نتیجه رسید که اپل در سال گذشته مبلغ ۳.۲ میلیارد دلار را فقط برای سی پی یو CPU در  دو مدل مک بوک ایر و مک بوک پرو به اینتل پرداخت کرده است که بر اساس محاسبات، ساخت چیپ‌های M1 با همان تعداد تنها به صرف هزینه ۶۹۷ میلیون دلار منتهی می‌شود که این در حدود ۲.۵ میلیارد دلار صرفه جویی در هزینه ساخت برای اپل می باشد.

اپل چندی پیش در یکی از مراسم های سالانه خود اعلام نمود در یک اقدام تدریجی دو ساله قصد دارد تمامی کامپیوتر و لپ تاپ های خود را مجهز به چیپ های M1 نموده و به طور کامل از بکارگیری چیپ های اینتل فاصله گیری کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.