اپلیکیشن آنالیز سرفه می تواند COVID-19 را از طریق صدا شناسایی کند

اپلیکیشن آنالیز سرفه می تواند COVID-19 را از طریق صدا شناسایی کند

محققان در مرکز پژوهشی MIT  از طریق  تکنیک های هوش مصنوعی و درک ماشینی نرم‌افزاری را ایجاد نموده اند می تواند اشخاصی که مبتلا به کرونا (COVID-19) می باشند را تنها از طریق تشخیص صدای سرفه و شناسایی کند. این برنامه پس از انجام آزمایشات بیشتر و تایید نهایی می تواند به صورت اپلیکیشن آیفون در تست های روزمره به کار رود.

 تا به حال آیفون به کاربران کمک می کرد تا با نزدیک شدن به افراد مبتلا  به آن ها هشدار دهد، اما محققان MIT  به دنبال توسعه اپلیکیشن می باشند که از طریق آن آیفون بتواند از پخش بیشتر ویروس جلوگیری نماید.

 بر اساس مقاله ای که به وسیله تیم این محققان در ژورنال مهندسی زیست شناسی و پزشکی انتشار یافته است ادعا می شود که از طریق مدل هوش مصنوعی که با ایجاد آزمایشات زیاد و وارد نمودن داده های متعدد این امکان به وجود آمد که این برنامه بتواند تفاوت میان افراد ناقل بدون علامت و آنهایی که سالم بودن را تشخیص دهد.

این اپلیکیشن با ضبط و آنالیز صدای سرفه‌ها قادر بوده است که تا حد ۹۸.۵ درصد اوقات نتیجه را درست تشخیص داده و توانسته است از این طریق افراد مبتلا به کرونا (COVID-19) را شناسایی کند. این تیم با جمع‌آوری بیش از ۷۰ هزار نمونه‌ سرفه ضبط شده از طریق وب سایتی که مردم می توانستند صدای سرفه خودشان را از طریق گوشی های همراه یا وسیله های دیگر ضبط و ارسال نمایند انجام شده است.

علاوه بر این به طور همزمان مردم می‌توانند در نظرسنجی‌های شرکت کنند که از آنها اطلاعات بیشتری در مورد  علائم و شرایط بیماری خود درخواست می کند و نتیجه با نمونه صدای سرفه تجزیه و تحلیل می نماید. از میان دویست هزار نمونه‌ سرفه ضبط شده ۲۵۰۰ نفر مبتلا به کرونا (COVID-19) شناسایی شدند که برخی از آنها افراد ناقل بدون علایم بودند. 

این برنامه به نظر می رسد بعد از انجام آزمایشات تکمیلی بیشتر برای ساخت اپلیکیشنی مورد استفاده قرار گیرد که قابل دانلود و استفاده از آن در آیفون ۱۲ یا مدل های قدیمی تر وجود خواهد داشت. 

منبع 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *