اولین ویروس های مالور در مک های اپل سیلیکون کشف شد

اولین ویروس های مالور در مک های اپل سیلیکون کشف شد

پاتریک واردل که متخصص مسائل امنیتی و تکنولوژی می باشد توانست اولین ویروس های مالور را در مک های اپل سیلیکون کشف کند.

او که قبلا در شرکت NSK کار می کرده است اخیراً مک های اپل سیلیکون را برای امنیت بالای پروسسورهای M1 مورد تحسین قرار داد, اما حالا توانست شواهدی را پیدا کند که نشان می‌دهد هکرها در حال ایجاد فایل های مالور برای نفوذ در  کامپیوترهای M1 می‌باشند.

واردل کشف کرد که یک ویروس از گروه ادورها  به نام GoSearch22.app می تواند برای مدت طولانی در سیستم‌های M۱ نفوذ کرده و باقی بماند. این مالور به نظر می رسد که با فعالیت اش می تواند در بین برنامه ها به پخش صفحات تبلیغاتی و همین‌طور جمع‌آوری داده‌ها از مرورگر کاربر بپردازد.

واردل در صفحه بلاگ خود توضیح می‌دهد : امروز تایید می‌کنیم که نسخه ای از ویروس های تبلیغاتی آلوده در حال ایجاد یک نوع اپلیکیشن با ساختار چند لایه می باشد که بر اساس آن می‌تواند کدهای خود را در سیستم‌های M1 اجرا کند. این اپلیکیشن ویروسی به نام GoSearch22 می تواند احتمالا به عنوان اولین مالورهای سازگار با کامپیوترهای M1 در نظر گرفته شود.

او در ادامه می‌گوید که ایجاد چنین اپلیکیشنی از دو جهت قابل توجه و مهم می باشد.  اول آن که قبل از هر چیز مشخص می‌سازد که کد های ویروسی در حال تطابق دادن خود با سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوترهای مک اپل سیلیکون می باشد. اما مورد دوم که نگران کننده تر است با توسعه یافتن این گونه کد ها، بسیاری از موتورهای ضد ویروسی و نرم افزارهای آنتی ویروس کامپیوتری برای تشخیص این کد ها دچار مشکل خواهند بود.

واردل می گوید که تعدادی از سیستم‌های موجود ضد ویروسی هستند که ممکن است کدهای ویروسی را در  کامپیوترهای مک با چیپ اینتل شناسایی کنند، اما آنها نمی توانند برای شناخت کد های ویروسی در نسخه های مک های  اپل سیلیکون به کار روند.

این به خاطر آن است که اپل هر گونه دسترسی توسعه دهندگان را به کامپیوتر M۱ جلوگیری کرده است. هنوز مشخص نیست که آیا اپل خود از این کد ها ویروسی مطلع است یا اینکه آیا واردل گزارش خود را به اپل ارجاع داده است. مسلماً هنوز اپل در این مورد اظهار نظری نکرده است. اما با توجه به محبوبیت و فروش زیاد این سری از محصولات به ویژه انواع مک بوک m1 قطعا جای نگرانی نیست و اپل حتما در این خصوص اقدامات اساسی و لازم را انجام خواهد داد. 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *