استرالیا پرداخت مالیاتی فیسبوک و گوگل را به مرحله اجرا در می‌آورد

استرالیا پرداخت مالیاتی فیسبوک و گوگل را به مرحله اجرا در می‌آورد

لایحه ای که فیس بوک و سایر شرکت‌های بزرگ تکنولوژی را به پرداخت مالیاتی برای خبرها ملزم می‌کند مراحل اولیه خود را در استرالیا پشت سر گذاشت و در حال حاضر به پیش‌بینی می‌شود که به زودی به مرحله قانونی درآید.

سنای استرالیا لایحه مربوط به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی را به پرداخت هزینه ای برای نشر خبر ها به انتشار دهندگان محلی ملزم می‌کند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال این قانون در مرحله پارلمان استرالیا قرار دارد و به نظر می رسد که قانونی شدن آن نزدیک باشد.

قرار است که تا تاریخ ۲۵ فوریه این لایحه به مرحله کامل قانونی در کشور استرالیا برسد. بر این اساس فیسبوک با توجه به توافق های انجام شده با دولت استرالیا صفحات خبری را در این منطقه دوباره به حالت اولیه و قابل دسترس برای عموم در آورد. در حال حاضر یک دوره زمانی دوماهه فرصت برای گفت و گو هایی که قبل از روند قانونی شدن پرداخت مالیاتی انجام خواهد شد داده شده است.

بر اساس این توافقنامه دولت استرالیا تعهد کرده است که اگر ببیند فیسبوک با ژورنالیست ها و خبرنگاران و روزنامه نگاران محلی همکاری های قابل توجهی را انجام می دهد تا حد زیادی برای پرداخت مالیاتی این شرکت تخفیف قائل خواهد شد.

در حالی که هنوز بحث‌ها و اختلافات زیادی بر سر تصویب شدن این لایحه وجود دارد. به نظر می‌رسد که فیسبوک و گوگل با این توافق نامه راهی را باز کردند که سایر کشورها نیز به زودی بتوانند به عنوان یک مدل از این جریان الگو گرفته و مراحل قانونی را برای فعالیت های این شرکت های بزرگ در کشورشان اتخاذ نمایند.


در طول هفته گذشته فیسبوک در اقدامی جنجال‌برانگیز شروع به انسداد و تحریم سایتهای خبری در سایت خبری در کشور استرالیا در سایت خود گرفت که باعث تعجب بسیاری از منابع خبری شد ولی در ادامه با توجه به موافقت های انجام شده به نظر می رسد که در آینده ای نزدیک قانونی شدن این لایحه بتواند تا حد زیادی مشکلات شرکت‌های بزرگ تکنولوژی را در کشورهای مختلف حل نماید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *