آیا اپل باید همچنان سایر مرورگرها را در iOS منع کند؟

آیا اپل باید همچنان سایر مرورگرها را در iOS منع کند؟

اپل از تمام اپلیکیشن ها می خواهد که برای جستجوی در اینترنت در محیط های ios و iPadOS از انجین مرورگر سافاری به نام وبکیت استفاده کنند. اما با توجه به شکایات و نارضایتی هایی که در ارتباط با نحوه رویکرد ضد رقابتی اپل برای ممانعت از سایر اپلیکیشن های رقیب در چند سال اخیر شدت گرفته است سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا اپل همچنان باید جلوی استفاده از مرورگرهای دیگر رقیب را همچنان بگیرد.

در چند سال اخیر پرونده های بسیار زیادی در سطح جهان بر علیه کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی مانند اپل و گوگل به راه افتاده است که همگی آنها ادعا می‌کنند که این شرکت‌ها با تسلط بالایی که بر بازار دارند مانع از رقابت اپلیکیشن ها و برنامه های رقیب می‌شوند و از این لحاظ مانع رشد کسب و کارهای کوچک می‌شوند. در این مورد کمیته ضد رقابتی بریتانیا به رهبری Andrea Coscelli در یک بیانیه خبری اعلام داشت که اپل و گوگل کنترل و تسلط بسیار بالایی را بر نحوه چگونگی نحوه استفاده ما از گوشی هایمان داشته و ما را وادار به استفاده از کلیه اپلیکیشن های ساخت خود می کنند که همین باعث شده است که میلیون ها نفر در سراسر بریتانیا از میان کاربران عادی گرفته تا توسعه‌ دهندگان نسبت به این مسئله نارضایتی‌های بسیار پوست گسترده ای را ابراز کنند.

از آن جایی که در محیط اپ استور تنها اپلیکیشن‌هایی که در موقع جستجو در محیط وب از وبکیت سافاری اپل حمایت کنند مورد تایید قرار می گیرند، این مسئله باعث می‌شود تا سایر مرورگرها که با انجین های غیر وبکیت کار می کنند به طور کامل از محیط ios و iPadOS محروم بمانند. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که اگر اپل راه مرورگر های غیر وبکیت مانند فایرفاکس کروم و را به محیط ios و iPadOS باز کند ممکن است که درصد محبوبیت مرور گر سافاری کاهش یابد

از طرف دیگر ایجاد رقابت سالم میان این مرورگرها در نهایت می تواند باعث رشد و بهبود کیفیت  همه این مرورگرها و جلب رضایت بیشتر مشتریان و توسعه‌دهندگان شود. تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان نارضایتی گسترده ای را در چند سال اخیر در این مورد از اپل داشتند که در نهایت ممکن است باعث شود که این شرکت بخواهد به زودی راهی پیدا کند تا راه دیگر مرورگرها را به پلتفرم خود باز  کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.