آیا امکان نصب ویندوز در مک های اپل سیلیکون M1 وجود دارد؟

آیا امکان نصب ویندوز در مک های اپل سیلیکون M1 وجود دارد؟

یکی از توسعه دهندگان با تجربه وب به نام الکساندر گراف توانست با موفقیت ویندوز را بر روی مک های M1 یک از طریق ایجاد یک نسخه مجازی آن اجرا کند و ثابت نمود که چیپ‌های M1 توانایی اجرای سیستم عامل مایکروسافت را دارند. 

در حال حاضر مک های با چیپ M1 ویندوز را حمایت نمی‌کنند و همین طور قابلیت بوت شدن  ویندوز  در آن به صورتی که در مک ‌های  با چیپ اینتل وجود داشت امکان پذیر نمی باشد، اما این توسعه‌دهنده توانست با روشی خلاقانه و متفاوت به این  موفقیت دست یابد.

گراف توانست با استفاده از سیستم مجازی کننده QEMU نسخه ای از ویندوز مجازی شده را در روی چیپ های ام یک اجرا کند. از آن جایی که چیپ های M1 از نوع Arm SoC می باشند امکان نصب نسخه x86 ویندوز یا x86 ویندوز اپلیکیشن بر روی آن ها امکان پذیر نمی باشد. اما در مک های با چیپ اینتل چنین امکانی وجود داشت.

گراف در توییت خود اعلام نمود که ویندوز مجازی شده در محیط کامپیوترهای مک M1  به خوبی قابل اجراست، اما سرعت آن در حد اجرا شدن برنامه ها در محیط Rosetta 2 نیست ولی به آن نزدیک است. گراف قادر بود که ویندوز ARM64 را از طریق مجازی کردن آن با استفاده از  Hypervisor.framework انجام دهد.

اپل می‌گوید این قابلیت در کامپیوترهای M1 به کاربران اجازه می‌دهد تا با تکنولوژی های مجازی کننده بدون نیاز به نوشتن  افزونه های kernel کار کنند. گراف با تست و اجرای نسخه از ویندوز بر روی مک های M1 به این نتیجه رسید که برنامه ها قادرند با عملکرد و سرعتی نزدیک به حد واقعی خود اجرا شوند. این بدان معنی است که نسخه Arm ویندوز می‌تواند روی کامپیوترهای M1 با عملکرد فوق العاده قابل اجرا باشد

اگر چه آزمایش گراف هنوز در مرحله ابتدایی خود می باشد اما او عقیده دارد که دیگران نیز مبعی‌توانند با اعمال روش مشابهی به نتایج او دست یابند. او در این مورد می‌گوید:  این کاملا ممکن است با انجام روش مشابه به نتایج من دست یافت اما هنوز انتظار  یک سیستم کاملاً پایدار و فعال را نداشته باشید.

رئیس بخش مهندسی نرم افزاری اپل Craig Federighi اخیراً بیان نمود که آمدن ویندوز به مک های M1  کاملاً بستگی به تمایل مایکروسافت دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *