آخرین نسخه لینوکس کرنل از قابلیت حمایت چیپ m1 اپل برخوردار است

آخرین نسخه لینوکس کرنل از قابلیت حمایت چیپ m1 اپل برخوردار است

آخرین نسخه نرم افزار سیستم عامل لینوکس کرنل تحت نام لینوکس ۵.۱۳ برای سیستم‌های اپل ام یک معرفی شد و از حالا به بعد در دسترس عموم قرار دارد. قابلیت حمایت برای جیپهای ام یک اپل قبلاً برای لینوکس ۵.۱۳ اعلام شده بود. اگرچه هنوز در ارتباط با زمان انتشار آن تاریخی ذکر نشده بود، اما در روز سه شنبه توسعه دهنده لینوکس کرنل اعلام نمود که این نسخه جدید با قابلیت حمایت از چیپ های m1 برای مقاصد تست قابل دسترسی است.

اگر چه محققان و کارشناسان مسائل امنیتی قبل از این بر روی چیپ های اپل سیلیکون توانسته بودند سیستم های لینوکس را بوت کنند، اما این کار نیاز به برخی مهارت ها و قابلیت‌های تکنیکی داشت که فقط از عهده کارشناسان و متخصصان برمی‌آمد. اما حالا با قابلیت حمایت جدید از لینوکس در برنامه لینوکس ۵.۱۳ برروی کامپیوترهای مجهز به چیپ m1 با راحتی بیشتری می توان لینوکس را بوت نمود.

علاوه بر قابلیت حمایت از چیپ های اپل سیلیکون، لینوکس کرنل ۵.۱۳ همینطور به روزرسانی های جدیدی را از لحاظ قابلیت حمایت از درایور های جدید و به روز رسانی شده و سایر بهبود رسانی ها در فایل های سیستم پیکربندی، و برخی روندهای و قابلیت های دیگر دریافت نموده‌ است.

با توجه به عملکرد بالای چیپ‌های m۱ اپل، هر روز تعداد بیشتری از پلتفرم های مختلف نظیر مرورگرهای شرکت مایکروسافت، گوگل کروم، نرم افزار های گرافیکی فتوشاپ و ادوبی پریمیر خود را هر چه بیشتر با این چیپ های جدید تطابق داده اند و تا حال  نسخه های بروزرسانی شده اولیه خود را با قابلیت حمایت از چیپ های m1 منتشر نموده اند.

پیش‌بینی می‌شود که بعد از این نیز پلتفرم های دیگری برنامه ها و سیستم های نرم افزاری خود را هر چه بیشتر با چیپ های ام یک اپل تطابق دهند. این مطلب از آنجا اهمیت دارد که اپل قصد دارد تمامی محصولات خود را در آینده نزدیک به چیپ های m1  مجهز کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *